مهارت‌های ارتباطی

آیا واقعاً افراد خوش تیپ زندگی راحت تری نسبت به بقیه دارند؟

در دفاع از زیبا بودن

آیا واقعاً افراد خوش تیپ زندگی راحت تری نسبت به بقیه دارند؟

به خوبی مستند شده است که افرادی که از نظر جسمی جذاب هستند، چه زن و چه مرد، از مزایا و امتیازات فراوانی در زندگی برخوردارند (دیون و همکاران، 1972).

از گرفتن نمرات بالاتر در مدرسه برای انجام کار با کیفیت یکسان گرفته تا دریافت کمک بیشتر در صورت نیاز، از داشتن زمان راحت‌تر در جستجوی شغل تا دریافت حقوق بالاتر، مزیت دارند.

افراد خوش قیافه نیز کمتر به عنوان مجرم در محیط های قضایی و دادگاه مورد قضاوت قرار می گیرند، بدون در نظر گرفتن مزایای آشکاری که در بخش های روابط و دوستیابی دارند.

حتی در دوران کودکی، اغلب با بچه‌هایی که جذاب‌تر هستند رفتار مطلوب‌تری صورت می‌گیرد.

مطالعات تحقیقاتی متعدد، مقالات و شواهد حکایتی در دسترس هستند که پوشش بسیار جامعی از این پدیده “زیبایی” ارائه می دهند.

در اینجا ، ما به طور خاص به روی دیگر سکه نگاه می کنیم که اغلب نادیده گرفته میشود.

آیا جنبه هایی در زندگی وجود دارد که در آن افراد جذاب از لحاظ فیزیکی بیشتر با آنها دست و پنجه نرم می کنند؟

خصومت مربوط به حسادت

در حالی که این درست است که افراد با ظاهر بهتر اغلب توسط جنس مخالف بیشتر مورد پسند واقع می شوند، عکس آن در مورد افراد همجنس نیز صادق است (اگته و همکاران، 2010).

به عنوان مثال، دانش‌آموزان خوش‌قیافه احتمالاً به دلیل حسادت، بیشتر از همجنس‌های خود از نظر اجتماعی طرد شده یا مورد آزار و اذیت افراد همجنس قرار می‌گیرند.

این مطلب را هم ببینید  6 راه افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه

پویایی مشابهی را می توان در محیط های کاری مشاهده کرد که در آن کارمندان خوش قیافه با سطح بیشتری از خصومت همکاران و مافوق همجنس خود مواجه می شوند.

علاوه بر این ، کاندیداهای جذاب از نظر جسمی معمولاً در مصاحبه های شغلی با مصاحبه کنندگان هم جنس خود موفق تر نیستند ، و اعتقاد بر این است که آنها به عنوان یک تهدید تلقی می شوند.

اولین برداشت منفی

افراد معمولاً در برخوردهای اولیه با افراد خوش‌تیپ از ویژگی‌های مثبت استنباط می‌کنند، مثلاً افراد خوش‌تیپ را باهوش‌تر، سالم‌تر و نزدیک‌تر فرض می‌کنند.

با این حال، بسیاری از صفات نامطلوب نیز وجود دارند که به طور خودکار با جذابیت فیزیکی همراه هستند (گالوچی و مایر، 1984).، و نیازی به گفتن نیست  ، این تأثیرات منفی می تواند بر توسعه و پیشرفت روابط بین فردی تأثیر منفی بگذارد.

به عنوان مثال، افراد خوش قیافه اغلب تصور اولیه خود محوری، حق طلبی، بی کفایتی و بی بندوباری را از خود بروز می دهند.

جالب اینجاست که حتی فرض های مثبت نیز می توانند عواقب نامطلوبی داشته باشند ، مانند اینکه پزشکان به دلیل فرض های سلامت بهتر در جذابیت جسمانی علائم را جدی نمی گیرند.

بنابراین آیا واقعاً افراد جذاب در زندگی کارشان آسان است؟

اگرچه ادبیات تحقیق تا حد زیادی نکات مثبت مرتبط با خوش تیپ بودن را شناسایی و بررسی کرده است، و مسلماً تحقیقات در مورد جنبه تاریک خوش تیپ بودن در مقایسه ناچیز است،

اما این بدان معنا نیست که مبارزات افراد جذاب از نظر فیزیکی ناچیز است.

این مطلب را هم ببینید  18 راه برای شاد بودن

به عنوان مثال، از نکات مختلفی که در بالا ذکر شد، معایب محل کار به تنهایی تأثیر عمیقی بر زندگی خواهد داشت.

این به این دلیل است که تقریباً 50 درصد از همکاران ما در محل کار متوسط ​​به دلایل واضح انتظار می رود از همجنس باشند.

بنابراین ،مزیت خوش تیپ بودن ممکن است کم و بیش با معایب همراه جبران شود.

این درصد اغلب برای گروه های خاصی از مردم مانند پرستاران ، کارگران ساختمانی ، کارکنان فناوری اطلاعات ، ورزشکاران و مهمانداران بسیار بیشتر است.

پس از آن می توان نتیجه گرفت که حق بیمه زیبایی را واقعاً فقط می توان در محیط کار توسط اقلیت افرادی که هم خوش قیافه هستند و هم در محیطی که تحت سلطه همکاران جنس مخالف کار می کنند، تجربه کرد.

با توجه به اینکه کار بخش عظیمی از زندگی است، و این تنها یکی از حوزه‌های متعددی است که در بالا به آن پرداخته شد، به نظر می‌رسد این حکایت رایج «افراد خوش‌قیافه زندگی آسانی دارند» ممکن است کمی اغراق‌آمیز و تعمیم‌بخش باشد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ذهن خوانی کلیک کنید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x