روابط زناشویی و جنسی

انواع تست بارداری

زمان و نحوه استفاده از تست های بارداری به چه صورت است؟

انواع تست بارداری

زوج‌هایی که آمادگی برای بچه دار شدن ندارند، از انواع روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند. با وجود تمام مراقبت‌ها و استفاده از روش‌های متنوع پیشگیری، باز هم ممکن است تردیدی در زمینه احتمال بارداری وجود داشته باشد.

تأخیر در شروع پریود مهم‌ترین نشانه‌ای است که باعث می‌شود احتمال بارداری در خانم‌ها وجود داشته باشد اما گاهی تاخیر در پریود شدن به دلیل فشارهای روحی و جسمی است که این مسئله طبیعی می‌باشد.

تست بارداری انواع مختلفی دارد که می‌تواند در خانه یا در آزمایشگاه انجام شود. آگاهی از انواع تست های بارداری و نحوه استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند که هرچه سریعتر از این دغدغه رهایی یابید؛ همچنین سوالات خود را می‌توانید از طریق دریافت مشاوره جنسی با ما در میان بگذارید.

علائم مشکوک به بارداری

علائم مختلفی برای در نظر گرفتن احتمال بارداری وجود دارد که البته ممکن است بعضی از آن‌ها به دلایل دیگری باشند. مهم‌ترین علائمی که باعث شک به بارداری می‌شوند عبارت است از:

1. عدم وقوع پریود در زمان پیش بینی شده

اولین و مهم ترین نشانه بارداری عدم وقوع پریود است. مدت زمان چرخه قاعدگی در زنان متفاوت است. برای زنانی که به چرخه پریود خود نظارت دارند و تعداد روزهای آن را می‌دانند یک روز تأخیر از آن زمان ممکن است نشانه‌ای از بارداری باشد. برای زنانی که از تعداد روزهای چرخه پریود خود اطلاع ندارند نیز اگر یک ماه از آخرین پریود گذشته ممکن است نشانه‌ای از بارداری باشد.

آغاز پریود ممکن است با عواملی مثل اضطراب، داروهای خاص، کار بدنی سنگین و شرایط جسمانی خاص به تأخیر بیفتد. برای اطمینان می‌توان از تست بارداری استفاده کرد.

توجه: ممکن است در زمان بارداری نیز خونریزی رخ دهد و با پریود اشتباه گرفته شود. بنابراین حتی در صورت مشاهده خونریزی همچنان احتمال بارداری نیز وجود دارد.

 

این مطلب را هم ببینید  آیا رابطه جنسی گاه به گاه بد است؟

تست بارداری

 

2. ایجاد درد در سینه

در دوران بارداری میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون بالا می‌رود و باعث تغییراتی در بدن می‌شود که برای حمایت از جنین ضروری است. از جمله اثرات این هورمون‌ها افزایش جریان خون در سینه‌ها است. با افزایش جریان خون ممکن است سینه‌ها بزرگ تر به نظر برسند، رگ‌های خونی سطح سینه تیره‌تر دیده شوند و در نوک سینه‌ها درد ایجاد شود.

البته این نشانه‌ها ممکن است برای بعضی زنان در روزهای منتهی به پریود نیز ایجاد شوند که باعث می‌شود نتوان درد در سینه را به عنوان نشانه‌ای قطعی از بارداری در نظر گرفت.

3. حال نامساعد و بیمارگون

هر کسی به حال طبیعی و روزمره خود از نظر جسمی آگاهی دارد و می‌تواند نشانه‌های غیر طبیعی را در بدن خود تشخیص دهد. نشانه‌هایی که معمولا در صورت غیر عادی بودن می‌توانند به دلیل بارداری باشند شامل موارد زیر است.

  1. حالت تهوع
  2. کاهش اشتها به غذا
  3. پیدا کردن احساس نفرت به بعضی غذاها
  4. احساس خستگی
  5. تکرر ادرار

آیا با انجام پیشگیری باز هم تست بارداری نیاز است؟

راه‌های بسیاری برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که احتمال بارداری را تا نزدیک به صفر کاهش می‌دهند. با این حال نزدیک به صفر برابر با صفر نیست! همیشه احتمال خطا وجود دارد و پیش بینی می‌شود که برای اطمینان بیشتر از تست بارداری نیز استفاده شود. روش‌های جلوگیری از بارداری بعد از رابطه جنسی نیز احتمال بارداری را به صفر نمی‌رسانند. بنابراین استفاده از تست بارداری برای اطمینان ضرورت پیدا می‌کند.

زمان انجام تست بارداری

زمانی که عادت ماهیانه سر موعدی که انتظار می‌رفت آغاز نشده و یک هفته نیز از آن گذشته باید تست بارداری انجام شود. اگر نیاز به انجام فوری تست بارداری باشد نیز باید حداقل یک تا دو هفته بعد از رابطه محافظت نشده صبر کرد. در غیر این صورت پاسخ تست اعتباری ندارد.

این مطلب را هم ببینید  ملاک های مهم در شناخت مردان

انواع تست بارداری

انواع مختلفی از تست های بارداری وجود دارند که بعضی از آن‌ها حتی می‌توانند به سادگی در خانه توسط خود فرد انجام شود. بعضی از انواع تست های بارداری را در ادامه مرور می‌کنیم.

1. کیت تست ادرار (بیبی چک)

این کیت‌ها در داروخانه‌ها به سادگی قابل دسترسی هستند و از طریق آزمایش ادرار می‌تواند ظرف مدت کوتاهی پاسخ تست بارداری را بدهد. بیبی چک در واقع وجود هورمونی را در ادرار بررسی می‌کند که فقط در زمان بارداری در ادرار یافت می‌شود.

قسمت کیت بیبی چک اگر در ادرار قرار بگیرد بعد از حدود پنج دقیقه نتیجه تست را نشان می‌دهد. در صورتی که پاسخ تست بیبی چک مثبت بود همچنان احتمال خطا وجود دارد و برای ایجاد اطمینان از نتیجه می‌توان به پزشک برای انجام آزمایش‌های دیگر نیز مراجعه کرد.

 

تست بارداری

 

2. آزمایش ادرار

مشابه آنچه در بیبی چک گفته شد وجود هورمون HCG در ادرار نشانه بارداری است. تفاوت آزمایش ادرار با بیبی چک در محل انجام تست است. آزمایش ادرار در آزمایشگاه و توسط متخصص و روی نمونه ادرار انجام می‌شود. به علت نظارت متخصص و بررسی دقیق‌تر معمولا این آزمایش احتمال خطای کمتری نسبت به بیبی چک دارد.

با این حال انتخاب آزمایشگاه مناسب نیز در بهتر بودن این روش مؤثر است. بعضی از آزمایشگاه‌ها ممکن است برای کاهش هزینه‌ها به جای تحلیل ترکیبات نمونه ادرار از کیت تست ادرار استفاده کنند که از نظر دقت تفاوتی با انجام تست در خانه ندارد.

3. آزمایش خون

آزمایش خون دیرتر از آزمایش ادرار پاسخ می‌دهد اما در زمان نزدیک تری بعد از رابطه جنسی منجر به بارداری می‌تواند انجام شود. آزمایش خون به دو صورت کمی و کیفی انجام می‌گردد. آزمایش خون کیفی فقط وجود یا عدم وجود هورمون بارداری (HCG) را نشان می‌دهد و دقت کمتری دارد. آزمایش خون کمی اما مقادیر بسیار اندک هورمون بارداری را نیز نشان می‌دهد و حتی بر اساس میزان هورمون داخل خون می‌تواند تعداد هفته‌ای که از بارداری گذشته را نیز نشان دهد.

این مطلب را هم ببینید  آیا در مورد نقاط حساس بدن خانم ‌ها چیزی شنیده‌اید؟

جواب تست بارداری

ممکن است به دلایل مختلفی جواب تستی که به صورت انجام کیت‌های خانگی یا همان بیبی چک انجام می‌شود به شکل کاذب بروز پیدا کند بدین صورت که شما باردار هستید اما نتیجه منفی را نشان می‌دهد و یا اینکه شما باردار نباشید و نتیجه نشانگر بارداری شماست.

این اتفاق ممکن است بخاطر عدم رعایت صحیح دستورالعمل، استاندارد نبودن تست و از تاریخ گذشته بودن آن، ادرار رقیق، مصرف برخی داروها و بارداری خارج از رحم رخ دهد و نتیجه کاذب می‌شود. پس بهتر است برای اطمینان لازم از آزمایش خون و یا دیگر روش‌ها بهره ببرید. سونوگرافی می‌تواند مطمئن ترین انتخاب برای تشخیص بارداری یا عدم بارداری باشد.

چکیده کلام

اینکه جواب انواع تست‌های بارداری مثبت است یا منفی می‌تواند برای والدین خوشحالی یا ناراحتی را به همراه داشته باشد. برخی زوجین در این مرحله با یک دوراهی روبه رو می‌شوند. نگه داشتن و یا سقط جنین تصمیمی است که ذهن آن‌ها را درگیر می‌کند. هر کدام از این تصمیمات می‌تواند بر روابط زناشویی و زندگی آینده آن‌ها تاثیر بگذارد.

بنابراین برای گرفتن همچین تصمیمی علاوه بر در نظر گرفتن عوارض جسمانی آن باید تاثیرش بر خانواده بررسی شود. مشاوره روانشناسی می‌تواند شما را برای دریافت یک تصمیم آگاهانه یاری نماید.

برای اطلاع بیشتر از راه های پیشگیری از بارداری کلیک کنید.

سوالی که ممکن است سوال شما باشد!

چه زمانی در روز باید از بی بی چک استفاده کنیم؟

بهترین زمان در هنگام صبح است چرا که هورمون HCG در ادرار به بالاترین سطح غلظت خود می‌رسد و همچنین شما مایعادت زیادی مصرف نکردید و این مسئله باعث می‌شود ادرار شما رقیق نشود.

 

تست بارداری

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x