دوران نوجوانی و بلوغ

بلوغ جنسی در دختران چگونه است؟

در این مقاله به بلوغ جنسی در دختران میپردازیم و تغییرات آن دوران را بررسی می کنیم.

بلوغ جنسی در دختران

تغییرات جسمانی و روانی در دوران نوجوانی با دوره بلوغ آغاز می شود. تغییرات در اندام های جنسی دختران با بلوغ جنسی ایجاد می شود. دختران بعد از بلوغ جنسی توانایی تولید مثل پیدا خواهند کرد. اندام های جنسی و صفات ثانویه وقتی شروع به رشد می‌کنند و ظاهر می‌شوند که هورمونهای جنسی ترشح شود. تغییرات ظاهری و درونی که در این دوران رخ می‌دهند چالش‌های بسیاری برای دختران دارد.

در این دوران دختران تمایل دارند با جنس مخالف شود ارتباط داشته باشند و بسیار احساس وابستگی می کنند. نقشی که فرهنگ در بلوغ جنسی و تمایلات همراه با آن دارد می‌تواند والدین و نوجوانان را بسیار نگران کند. اگر والدین از این تغییرات آگاهی داشته باشد می‌تواند در این دوران نوجوان خودشان را بهتر درک کنند و به او کمک کنند.

بلوغ جنسی مرحله ای از رشد است که با انتقال فرد از کودکی به بزرگسالی همراه است. در این دوران افراد توانایی تولید مثل به نام کنند و تمام صفات جنسی ثانویه رشدشان تکمیل می شود. دختران بالغ غده هیپوفیز توسط هورمونهای به تخمدانها دستور می‌دهد تا هورمونهای زنانه (استروژن و پروژسترون) را تولید کند.

این هورمون ها باعث ایجاد تغییرات فیزیکی مثل رشد سینه ها باسن و رشد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل میشود و تخمک گذاری و قاعدگی را تحریک میکند. باید توجه داشته باشید که تغییرات جنسی با یکسری از تغییرات روانی همراه می شوند و ویژگی های جدید را در نوجوانان به وجود می‌آورند

بلوغ جنسی به غدد و اندام های جنسی مرتبط می شود به همین دلیل بلوغ جنسی در دختران باعث ایجاد آمادگی و توانایی رابطه جنسی، میل جنسی و تولیدمثل میشود.

برای اطلاع بیشتر در زمینه بلوغ جسمی در دختران کلیک کنید.

صفات ثانویه جنسی در دختران

ویژگی های جسمانی که از همان ابتدای تولد کودک دختر را از پسر متمایز می‌کند، صفات اولیه جنسی می‌گویند. صفات ثانویه جنسی در دختران ویژگی‌های زنانه‌ای است که بعد از بلوغ ظاهر می شود و زنان باید آن را داشته باشد؛ که عبارتند از:

  1. قاعدگی
  2. رشد سینه‌ها
  3. رویش موی زیر بغل
  4. افزایش توزیع چربی در بدن
  5. رویش مو در ناحیه تناسلی
این مطلب را هم ببینید  بداخلاقی نوجوان

بلوغ غده آدرنال

هورمون های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) توسط غده آدرنال تولید میشوند. وقتی فرد به بلوغ میرسد غده هیپوفیز بر غده آدرنال و تیروئید تاثیر گذاشته و هورمون هایی را ترشح میکنند که علت تغییرات گوناگوم در بدن نوجوانان در بلوغ میشود. غده آدرنال باعث ایجاد تمایل جنسی به دیگران است. موهای زیربغل و ناحیه تناسلی در دختران با ترشح هورمون های جنسی آغاز میشود.

سندروم آدرنوژنیتال: ترشح بیش از حد آندروژن‌های قشر آدرنال در دختران صفات ثانویه جنسی مانند پرمویی، کاهش رشد سینه‌ها و بزرگ شدن کلیتوریس دیده می‌شود.

رشد اندام‌های جنسی در نتیجه بلوغ جنسی دختران

رشد سینه‌ها اولین مرحله بلوغ جنسی در دختران است. گاهی ممکن است در برخی از دختران رشد مو در ناحیه تناسلی زودتر از رشد سینه‌ها اتفاق می‌افتد. رشد سینه ها مراحلی دارد؛

  1. مرحله جوانه زدن: حلقه دور نوک سینه‌ها بزرگتر می‌شود و سپس سینه‌ها و نوک آن‌ها به صورت یک برآمدگی بالا می‌آید و این حلقه و نوک سینه‌ها بالاتر از سطح سینه‌ها قرار می‌گیرند.
  2. مرحله نهایی: حلقه دور نوک سینه‌ها همسطح با آن می‌شود و فقط نوک سینه‌ها بالا می‌آید.

بلوغ باعث تغییرات مهم درونی در دختران است تا توانایی تولید مثل در آنها ایجاد شود. این تغییرات عبارت اند از: رشد رحم، مهبل و دیگر قسمت های مرتبط با تولید مثل. در مراحل اولیه و میانی که شامل رشد سینه ها و موی ناحیه تناسلی است بسیار سریع اتفاق می‌افتد؛ و اوج تغییرات هورمونی طولانی است.

 

 

تغییرات جسمانی ناشی از بلوغ جنسی دختران

نوجوانان تغییرات جسمی، جنسی، عاطفی، روانی و شناختی را تجربه مبکنند. از جمله تغییرات جسمانی ناشی از بلوغ جنسی در دختران می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

این مطلب را هم ببینید  بلوغ جسمی و جنسی در پسران

شروع قاعدگی

از نشانه های بلوغ در دختران میتوان به قاعدگی اشاره کرد. دو سال بعد از بلوغ، اولین دوره قاعدگی اتفاق می افتد و دختران پس از شروع این دوره میتوانند باردار شوند. خونریزی ماهانه معمولا در سنین 9 تا 16 سالگی اتفاق می‌افتد. در این دوران علاوه بر توجه بر رعایت بهداشت فردی باید به تغذیه دختران هم توجه شود. توانایی تولید مثل تا چند سال بعد از الولین قاعدگی آغاز نشده و تخمک گذاری منظم بعد از دو سال اتفاق می افتد. برخلاف پسرها، دختران قبل از این که به باروری برسند از لحاظ جسمانی به نظر بالغ می‌رسند.

ترشحات واژن

ترشحات به رنگ زرد یا سفید در دوران بلوغ طبیعی است. این ترشحات در واقع مفید هستند زیرا مهبل را تمیز و مرطوب نگه میدارند و از ابتلا به عفونت وازن جلوگیری میکنند. رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می‌کند، هر چند این موضوع کاملا طبیعی است، برای برخی از دختران می‌تواند آزارنده و منزجر کننده باشد.

برخورد مناسب والدین با بلوغ جنسی دختران

دختران در دوران بلوغ بسیار حساس هستند و تغییرات جسمانی و جنسی بر روان آن‌ها تأثیرات و تغییرات عمده‌ای ایجاد می‌کند. پس نحوه برخورد والدین و آموزش‌های آنان اهمیت بسیاری دارد. لازم است والدین به این دوران دید مثبتی داشته باشند. می‌توانند با خریدن کادویی به مناسبت بلوغ و بالغ شدن فرزند دختر خود در او حس ارزشمندی ایجاد کنند. در این دوران برای حل تعارضات میان خود و فرزندتان از مشاوره خانواده و مشاوره روانشناسی نوجوان کمک بگیرید.

در این دوران تعارضات زیادی بین والدین و فرزند دختر ایجاد می‌شود. این تعارضات ناشی از تغییرات و آشفتگی‌های بلوغ و عدم درک والدین از فرزندان است. در صورتی که تعارضات حل نشوند ممکن است به بحران تبدیل شوند.

 

بلوغ جنسی در دختران

 

آموزش والدین به فرزندان

تمام افراد در دوران نوجوانی کنجکاوی‌هایی در مورد مسائل جنسی دارند، که البته قسمتی از رشد طبیعی آن‌ها است. از آن جایی که این کنجکاوی‌ها اغلب به صورت پنهانی و به دور از چشم پدر مادر صورت می‌گیرد، بهتر است مادران با انعطاف پذیری و به کار بردن ظرافت‌های خاص در مورد مسائل جنسی و تغییراتی که برای دخترشان در این دوران رخ می‌دهد با او صحبت کنند و آموزش‌های لازم را به آن‌ها بدهند. لازمه‌ی تأثیرگذاری آموزش‌های مادران، ارتباط صمیمانه‌ای است که با فرزند خود برقرار می‌کنند. پیش از آن که با نوجوان خود صحبت کنید در مورد میزان اطلاعاتی که از مسائل جنسی دارد آگاه شوید.

این مطلب را هم ببینید  تشخیص اسکیزوفرنی در نوجوانان

می‌توانید با آگاهی بخشی به نوجوان دختر خود، از او در برابر روابط جنسی پرخطر محافظت کنید. برای مثال توضیحاتی در خصوص بیماری‌های مقاربتی و تبعات روابط جنسی آزاد بدهید. توجه داشته‌باشید که میزان آگاهی بخشی و نحوه‌ی بیان چنین موضوعاتی باید متناسب با سن فرزند، باشد. هیچ گاه در مورد گفتن مسائل جنسی زیاده روی نکنید و از طرفی تعصب بیش از حد به خرج ندهید. در این زمینه بر هر والدین واجب است تا در دوره‌های تربیت جنسی کودکان و نوجوانان شرکت کند.

سخن آخر

عدم وجود آموزش کافی در زمینه مسائل جنسی با افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی و انحرافات اخلاقی همراه است. آموزش مسائل مربوط به بلوغ و مسائل جنسی از موضوعاتی است که والدین همیشه نسبت به آن ابراز نگرانی می‌کنند. در این میان مادران نقش اصلی در تربیت جنسی دختران خود دارند.

آموزش این مسائل به نوجوانان باعث می‌شود که آن‌ها بتوانند میل جنسی و غریزه خود را به درستی هدایت کنند. آموزش باید در زمان مناسب انجام شود و بهتر است  قبل از بلوغ ارائه شود تا نوجوان فرصت کافی برای آشنایی با علائم بلوغ داشته باشند و بتوانند با آرامش بیشتری این مرحله را سپری کند. رفتار صحیح والدین در سن بلوغ اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

 

بلوغ جنسی در دختران

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x