روابط زناشویی و جنسی

بی ‌میلی جنسی در زنان

درباره علائم، علل، انواع و درمان بی میلی جنسی در زنان صحبت می‌کنیم.

دلایل و درمان بی ‌میلی جنسی در زنان

از شایع‌ترین مشکلات جنسی در میان خانم‌ها، بی ‌میلی جنسی در زنان است؛ که عوامل مختلفی می‌تواند در آن نقش داشته باشد. بی ‌میلی جنسی در زنان همانند زود انزالی و اختلال نعوظ در مردان رابطه زناشویی زوجین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبق مطالعات، یک سوم از زنان از نداشتن میل جنسی رنج می‌برند که این موضوع بهداشت جسمی و روانی آنان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

در واقع مشکلات بی میلی جنسی ترکیبی از زمینه‌های روانی و فیزیکی است که تنها با خوردن یک قرص حل نمی‌شود و لازم است تا با بهره بردن از مشاوره روانشناسی این مسئله به صورت ریشه‌ای درمان شود. با این حال ممکن است شما یا همسرتان نیز به این مشکل برخورده باشید یا از میل و برانگیختگی جنسی خود راضی نباشید.

بی میلی جنسی در زنان

بی میلی جنسی یکی از رایج ترین اختلالات جنسی زنان است که ممکن است در هر سنی و بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد. اگر بی میلی جنسی و عدم علاقه در زنان طولانی مدت شود بر روی روابط زناشویی و صمیمیت بین زوجین تاثیر گذار خواهد بود.

گاهی زنان با وجود آن که تمایلی به ایجاد رابطه ندارند، تن به رابطه جنسی می‌دهند. کمبود میل و برانگیختگی باعث ایجاد درد، ناراحتی و نارضایتی از رابطه در زن می‌شود. با ادامه این شرایط احتمال ابتلا به اختلالاتی چون واژینیسم، اضطراب، وسواس و افسردگی بالا می‌رود.

علائم بی میلی جنسی در زنان

علائم و نشانه های بی میلی جنسی زنان شامل موارد زیر است:

 1. فقدان یا کاهش علاقه به فعالیت جنسی
 2. فقدان یا کاهش افکار، خیال پردازی‌های جنسی و شهوانی
 3. شروع نکردن یا کاهش فعالیت جنسی و معمولا پذیرا نبودن اقدامات همسر برای شروع کردن فعالیت جنسی
 4. فقدان یا کاهش برانگیختگی لذت جنسی هنگام فعالیت جنسی در تقریبا تمام آمیزش‌های جنسی
 5. فقدان یا کاهش برانگیختگی جنسی در پاسخ به هرگونه نشانه‌های جنسی و شهوانی بیرونی یا درونی مثل نشانه‌های کلامی و دیداری.
 6. فقدان یا کاهش احساسات تناسلی یا غیر تناسلی هنگام رابطه جنسی در تقریبا تمام آمیزش‌های جنسی
این مطلب را هم ببینید  هورمون های جنسی زنان چگونه بر قاعدگی ، بارداری و سایر عملکردها تأثیر می گذارند؟

میلی جنسی در زنان

 

انواع بی میلی جنسی در زنان

بی میلی جنسی زنان را از زوایای مختلفی می‌توان دسته بندی کرد. در یک دسته بندی بر اساس ظهور علائم حالات زیر را مشاهده می‌کنیم:

 1. دائمی:در این حالت اختلال از زمانی که فرد از لحاظ جنسی فعال شده وجود داشته است.
 2. اکتسابی: این اختلال بعد از یک دوره عملکرد جنسی نسبتا عادی شروع شده است.
 3. فراگیر(تعمیم یافته): به حالت خاصی از تحریک، موقعیت یا همسران محدود نمی‌شود. فرد در همه موقعیت‌ها عدم تمایل نشان می‌دهند.
 4. موقعیتی: فقط در رابطه با انواع خاص تحریک، موقعیت‌ها یا همسران روی می‌دهد.

بی میلی جنسی در زنان را به لحاظ شدت می‌توان در دسته‌های زیر قرار داد:

 1. خفیف: فرد ناراحتی خفیفی در رابطه با نشانه‌های گفته شده در بالا نشان می‌دهد.
 2. متوسط: شواهدی از ناراحتی متوسط در رابطه با نشانه‌های گفته شده در بالا در فرد دیده می‌شود.
 3. شدید: شواهدی از ناراحتی شدید یا خیلی شدید در رابطه با نشانه‌های گفته شده در بالا در فرد ایجاد می‌شود و این امر به شدت فرد را درگیر می‌کند.

توجه داشته باشید که اختلال بی میلی جنسی در زنان همراه با اختلالات برانگیختگی است. در واقع میل و برانگیختگی معمولا همزمان با یکدیگر و یا با فاصله کمی از یکدیگر رخ می‌دهند. این همزمانی اصولا در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد.

 

میلی جنسی در زنان

 

علل بی میلی جنسی در زن

بی میلی جنسی در زنان به چندین عامل بستگی دارد و فقدان یا صدمه به یک یا چند عامل از این عوامل می‌تواند باعث کاهش میل جنسی شود. در واقع اختلالات کژکاری جنسی مشکلاتی تک عاملی نیستند، دلیل فقدان میل جنسی عبارت اند:

 1. نداشتن خودپنداره و اعتماد به نفس که باعث می‌شود فرد به عنوان یک فعال جنسی خود را نپذیرد.
 2. تجارب جنسی ناموفق پیشین، شریک جنسی نامناسب و یک تجربه جنسی فاقد لذت
 3. نداشتن رابطه‌ عاطفی خوب با شریک جنسی مثل اختلافات زناشویی
 4. نداشتن اعتماد به همسر و بی احترامی به زن از سوی همسر
 5. پرهیز از رابطه جنسی به مدت طولانی
 6. افسردگی، اضطراب و استرس
 7. ترس از حاملگی
 8. احساس گناه از رابطه جنسی
 9. افسردگی بعد از زایمان
 10. طرد شدن از جانب شریک جنسی
 11. ترس از آسیب‌ها و عفونت واژن
 12. احساس خصومت نسبت به مرد
 13. عوامل فیزیولوژیکی از جمله تنگی نفس، دیابت و پایین بودن سطح تستوسترون
این مطلب را هم ببینید  بوسیدن لب در دوران دوستی

درمان بی میلی جنسی زنان

بی میلی جنسی ممکن است تنها با حل اختلافات بین زوجین حل شود، بنابراین دریافت مشاوره خانواده، حل تعارضات و اختلافات تا حد زیادی در حل شدن فقدان میل جنسی در زن موثر است.

درمان شناختی رفتاری، بر روی تغییر افکار منفی که ممکن است فرد درباره رابطه جنسی داشته باشد تمرکز دارد. در این درمان تمام افکار منفی از فرد مبتلا دور خواهد شد.

اما در مواقعی که رابطه جنسی دچار مشکل است، دریافت مشاوره جنسی توسط یک متخصص می‌تواند در درمان اختلالات کژکاری جنسی مانند بی میلی یا عدم علاقه جنسی در زن بسیار مفید باشند.

در نهایت داروهایی برای افزایش تحریک و میل جنسی می‌توانند تا حدودی به زنان کمک کنند تا به دوره قبل که میل جنسی داشتند برگردند.

 

میلی جنسی در زنان

 

سخن پایانی

علل بی‌میلی جنسی در زنان (سرد مزاجی زنان) هرچه که باشد نیازمند بررسی و درمان به‌ موقع است. عدم علاقه جنسی در زن را به خوبی می‌توان با شناسایی و رفع علل زمینه‌ساز آن درمان کرد.

نکته مهم در درمان عدم علاقه جنسی زنان این است که مبتلایان نباید خودسرانه به دارودرمانی اقدام کنند زیرا علاوه بر عوارضی که این‌گونه داروها در صورت مصرفی بی‌رویه دارند، گاه به علت بی‌توجهی به منشأ بی‌میلی جنسی بی‌اثر خواهند بود یا به‌صورت مقطعی اثر می‌کنند.

نکته مهم دیگر این‌که فرد مبتلا به بی‌میلی جنسی نباید نسبت به این اختلال، بی‌توجه باشد زیرا ترک یا کاهش روابط زناشویی به علت این اختلال، شدت بی‌میلی جنسی را افزایش می‌دهد و فرد را در آینده به بحران‌های جدی در رابطه زناشویی دچار می‌کند.

این مطلب را هم ببینید  ترس از صحبت کردن در جمع

سوالاتی که ممکن سوال شما هم باشد!

مهم ترین علل بی میلی جنسی در زنان چیست؟

بی میلی جنسی در زنان یکی از رایج ترین مشکلات جنسی در آنان است که می‌تواند علل روانی از جمله اضطراب، استرس و افسردگی و همچنین عوامل فیزیولوژیکی مانند تنگی نفس، دیابت و پایین بودن سطح تستوسترون داشته باشد. علاوه بر این تجربه روابط جنسی قبلی و میزان صمیمیت میان زوجین نیز از عوامل مهم محسوب می‌شود.

میلی جنسی در زنان

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x