آسیب شناسی فردی

تاثیرات غم و اندوه بر یادبود عزیزانمان

انچه در تعطیلات مردم مکزیک اتفاق می افتد یاداور غم و اندوه برای آنها است.

تاثیرات غم و اندوه بر یادبود عزیزانمان

با نزدیک شدن به تعطیلات، گاهی اوقات احساس غم و اندوه و از دست دادن در لحظاتی ایجاد می شود که متوجه می شویم عزیزانی که از دست داده ایم دیگر برای به اشتراک گذاشتن این تجربه در کنار ما نیستند. مبارزه با غم و اندوه، به ویژه در طول تعطیلات، می تواند سخت باشد.

من در کودکی به یاد می‌آورم که سگ خانگی ما، “لیدی” خیلی پیر و ناتوان بود که نمی‌توانست راه برود. خانواده ما خیلی لیدی را دوست داشتند. ما او را به قیمت بیست و پنج دلار خریدیم.

زمانی که سگ شرور دیگری سعی کرد به من حمله کند، او از من محافظت کرده بود. دست‌هایم را روی سرم گذاشتم و روی زمین خم شدم و برای حمله‌ای که هرگز پیش نیامد، آماده شدم.

این لیدی بود که برای جلوگیری از حمله از روی من پرید. هرگز آن لحظه شگفت انگیز را فراموش نکردم.

عشقی که به او احساس کردم هنوز خاطره زیبایی است.اما هرگز درد روزی را که او را به دلیل بیماری و کهولت از دست دادیم، فراموش نکردم. به عنوان یک کودک، برای من سخت بود که واقعاً از دست دادن سگ خود را بیان کنم. هیچ چیز نمی توانست آن درد را توصیف کند.

مقابله با ضرر بخشی از وجود انسان ماست

بزرگ شدن در خانه به من این امکان را داد که تجربه های عالی را کسب کنم ، زیرا مادرم که مکزیکی-آمریکایی بود، مرا با جنبه های فرهنگی معنای مکزیکی-آمریکایی بودن آشنا کرد.

پدرم عشق به خانواده و مادرم احترام به فرهنگ را به ما یاد داد. به یاد دارم که او یک روز از کلیسا غذا و شیرینی آورد  جشن نقش مهمی در پیشرفت زندگی من خواهد داشت.

این مطلب را هم ببینید  کلاهبرداری تلفنی

در طول این سالها، من دوستان و آشنایان زیادی را را از دست داده ام. صدمه و درد می تواند به شدت تاثیرگذار باشد. وابستگی ما می تواند به مجموعه ای از افراد یا چیزهای زندگی ما باشد.

از دیدگاه روانشناسی، تحقیق در مورد سوگ به ما نشان می‌دهد که ماهیت دلبستگی‌های یک فرد پیامدهایی برای واکنش‌های سوگ او دارد

یادآوری های تلخ و نوستالژی تعطیلات

تعطیلات باعث ایجاد نوستالژی می شود، و برای بسیاری، تعطیلات ممکن است اضطراب عصبی را در مورد احساساتی که فرد در مورد چیزهایی که از دست داده است، تداوم بخشد.

کاترین شیر، پزشک دانشگاه کلمبیا، اشاره کرده است که نحوه غم و اندوه ما برای مرگ به عوامل مختلفی از جمله شرایط پیرامون از دست دادن ما، ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد ما، ماهیت رابطه ما، زمان، زمینه، و پیامدهای مرتبط با از دست دادن بستگی دارد.

دکتر شیر همچنین غم و اندوه را گواهی بر انعطاف پذیری انسان می داند که از آن می توانیم رشد و تکامل پیدا کنیم.

یادبود عزیزانمان

سال ها پیش، به عنوان یک هنرمند جوان، در یک نمایشگاه مشارکتی شرکت کردم که هنرمندان محلی سن آنتونیو را گرد هم آورد تا آثار خود را برای یک نمایش هنری خاص به اشتراک بگذارند.

اینجا بود که شروع کردم به چیزهای متفاوتی نگاه کنم. این روند یادآوری از طریق جشنی مانند تعطیلات معروف مردم مکزیک در پردازش من از تجربه مرگ برجستگی بیشتری پیدا کرد.

نظریه پردازانی مانند مودی و ساسر (2015) پیشنهاد می کنند که “یادآوری به افراد اجازه می دهد تا معنای زندگی را کشف کنند.” در حالی که نظریه پرداز Cann (2014) این فرآیند را “راهی برای اجازه دادن به مردم برای تأیید هویت بخشی خود در روند سوگواری” می بیند.

این مطلب را هم ببینید  حکومت ویران کننده خودگویی در زندگی

نظریه پردازان دیگری مانند دیوریس و رادرفورد (2004)، و همچنین شواب (2004)، پتانسیل یادآوری کسانی را که دوستشان داریم به عنوان راهی برای “حفظ رابطه خود با آنها” می دانند.

خاطرات و تجربیات موجود در ما کارکردهای بسیاری را انجام می دهند. خاطرات به ما کمک می کنند تجربیات خود را درک کنیم و ما را در ارتباط نگه می دارند.

خاطرات می توانند این ارتباط را به شیوه ای مثبت پیوند دهند و ما را از اجتناب به پذیرش سوق دهند. عمل یادآوری می تواند مجرای سالمی برای هدایت احساسات فراهم کند.

به گفته محققان لمینگ و دیکنسون (2007)، “به یاد ماندن” یک عمل اجتماعی-فرهنگی جهانی است که به موجب آن افراد رابطه خود را با یک عزیز از دست رفته از طریق خاطراتی که در نوعی تمرین آشکار می شود حفظ می کنند

برای مطالعه در رابطه با چرا موسیقی خاطرات را تداعی میکند کلیک کنید.

ارتباطات خود را از طریق خاطرات ادامه می دهیم

در مطالعه ای در مورد اولویت های به یادبودن، محققان دانشگاه فلوریدا مطالعه‌ای را بر اساس نمونه‌ای از 145 شرکت‌کننده انجام دادند که نگرش‌های شخصی و تجربیات زندگی با مرگ را بررسی می‌کردند.

نتایج آن‌ها نشان می‌دهد که اگرچه یادآوری می‌تواند دردناک باشد، اما می‌تواند با برقراری ارتباط از طریق گذشته مشترک، راحتی را به ارمغان بیاورد.

در واقع، طبق تحقیقات هاگمن (1995)، به خاطر سپردن راه اصلی برای حفظ روابط ما پس از مرگ یکی از عزیزان است. یادبود عزیزانمان در طول تعطیلات می تواند روابط ما را تقویت کند و ما را به خلاقیت و تعهد در مورد چیزهای زندگی خودمان سوق دهد.

این مطلب را هم ببینید  5 دلیل برای قتل کودکان توسط دوستانشان

همانطور که توسط Bluck و Mroz (2017) بیان شده است، “تاثیری که ما در مرگ یک عزیز تجربه می کنیم وجود دارد، اما تمایز به یاد آوردن گذشتگان نیز جزء اساسی زندگی بشر است.»

راههایی برای یادبود عزیزانمان

اگرچه تعطیلات معروف مردم مکزیک یکی از راه‌های به یاد آوردن کسانی است که بخشی از زندگی ما بودند، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید این کار را انجام دهید.

تشریفات اجتماعی راهی برای تکریم عمومی عزیزان است و در عین حال به ما امکان می‌دهد تا داستان آنها را با دیگران به اشتراک بگذاریم. این می تواند از طریق یک وب سایت یادبود، یک کمک مالی عمومی، یا حمایت از چیزها یا برنامه هایی باشد که به علایق یا استعدادهای قبلی یک عزیز از دست رفته مربوط می شود.

سایر روش‌های بدون نسخه ممکن است به شکل یک شام خانوادگی به افتخار آنها یا یک سنت اجتماعی مانند تعطیلات معروف مردم مکزیک باشد

یادبود شخصی

در این نوع یادبود، تجربه شخصی‌تر برای افراد داغدار اتفاق می‌افتد (Bluck et al., 2019). یادآوری شخصی ممکن است شامل درگیر شدن با خاطرات خاص باشد، مانند: ترکیب یک دستور غذا یا غذای مورد علاقه از یکی از عزیزان. گوش دادن به موسیقی که از آنها لذت می برد.

روشن کردن شمع در روز شکرگزاری، کریسمس یا روزهای دیگر؛ یا ایجاد یک کتاب خاطره و پیدا کردن یک مکان خاص در خانه خود برای لذت بردن از تصاویر آنها.

به گفته محقق ماس (2004)، چنین فعالیت‌هایی می‌توانند حافظه را به سمت ویژگی‌های مثبت و واقع‌بینانه یک عزیز سوق دهند و در عین حال اهمیت آن‌ها را در زندگی شما تأیید کنند.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x