سلامت عمومی

درمان برای کاهش کمر درد

یک مطالعه جدید نشان داد که رویکرد گفتار درمانی بسیار موثر است.

درمان برای کاهش کمر درد

نشریه ای که به تازگی توسط روانشناس و عصب شناس یونی اشار و همکارانش در JAMA Psychiatry منتشر شده است، با توضیح این موضوع آغاز می شود که 20 درصد آمریکایی ها از کمردرد مزمن رنج می برند.

این مطالعه سه درمان درد را مقایسه کرد: یک درمان روان درمانی کوتاه مدت و مشکل خاص، یک درمان دارونما و یک پروتکل استاندارد درد.

نتایج تفاوت‌های عمده‌ای را در پیامدها نشان داد، با درمان روان‌شناختی که تا حد زیادی قوی‌ترین تسکین درد را نشان می‌دهد.

درد مزمن معمولاً در پاسخ به یک آسیب شروع می شود، سپس ماه ها یا سال ها پس از آن باقی می ماند.

طرح پژوهش

افراد در این مطالعه شامل 151 بزرگسال، نیمی مرد و نیمی زن بودند که همگی از سطوح خفیف تا متوسط کمردرد مزمن رنج می بردند.

آزمودنی ها به یکی از سه گروهی که در بالا توضیح داده شد، تقسیم شدند:

    • درمان پردازش مجدد درد (PRT)
    • درمان دارونما برای تزریق به پشت محلول نمک (آب نمک)
    • درمان استاندارد کمردرمانی

نتایج درمان

دو سوم از آزمودنی‌هایی که به‌مدت دو جلسه در هفته و در یک دوره چهار هفته‌ای روان‌درمانی را دریافت کردند، درد خود را پس از درمان 0 یا 1 (در مقیاس 0 تا 10) ارزیابی کردند.

یعنی اساساً بدون درد شدند. آزمودنی‌های گروه دارونما به طور متوسط ، اما به میزان قابل توجهی ، کاهش درد داشتند. افراد در گروه درمان استاندارد عملاً هیچ کاهش درد را تا پایان دوره درمان تجربه نکردند.

درمان روان درمانی

درمان PRT شامل ترکیبی از تکنیک های شناختی، جسمی و مبتنی بر مواجهه است. درمانگر توضیح می‌دهد که چرا درد ناشی از آسیب اولیه ادامه دارد و سپس آزمودنی‌ها را تشویق می‌کند تا حرکاتی را که برایشان دردناک بوده است، ادامه دهند.

این مطلب را هم ببینید  بهترین درمان برای فشار خون بالا

اشار و همکاران به انطباق آنها با روشی که اساساً یک روش درمانی رفتاری شناختی به عنوان PRT است، یعنی درمان پردازش مجدد درد، اشاره کرد.

پروتکل درمانی آنها از درک محققان از ماهیت روانشناختی درد مزمن شکل گرفت.

همانطور که قبلاً در Psychology Today اشاره کردم، اسکن MRI نشان می دهد که پشت یا سایر ساختارهای بدن دچار آسیب بافتی شده است.

با این حال، چند ماه پس از یک رویداد زخمی، MRI دوم اغلب نشان می‌دهد که آسیب بافتی که در ابتدا درد را برانگیخته بود، بهبود یافته است.

با این وجود، مدت‌ها پس از تکمیل درمان فیزیکی، برخی از افراد همچنان به درد همراه با حرکات خاص ادامه می‌دهند، حرکاتی که در زمان اولین آسیب دردناک بوده است.

ادامه کمردرد پس از بهبود آسیب فیزیکی واقعی به این دلیل اتفاق می‌افتد که مغز به یاد می‌آورد که کدام حرکات در ابتدا دردناک بود.

هنگامی که فردی که آسیب واقعی کمر را تجربه کرده است، بعداً شروع به انجام همان حرکت می کند، مغز او ممکن است به بدن بگوید: “این حرکت به طور بالقوه تهدیدی برای کمر شما است.

” این پیام سپس همان احساس درد فیزیکی را آغاز می کند که در ابتدا بدن را از آسیب بیشتر محافظت می کرد.

همه اینها به این معنی است که پاسخ های درد که در ابتدا محافظت کننده بوده اند، می توانند بسیار فراتر از زمانی که پایانی مثبت داشته باشند، باقی بمانند.

درد در حال حاضر فقط باعث افزایش رنج مداوم و محدودیت های حرکتی می شود.

این مطلب را هم ببینید  3 راه برای مدیتیشن و تقویت روحیه با سگ خانگی

روان درمانی PRT به مغز می آموزد که دیگر نیازی به این پیام تهدید نیست. به طرز شگفت انگیزی، همانطور که مغز پیام جدیدی را می آموزد – اینکه باور درد نادرست است و درد غیر ضروری است – احساس درد به تدریج متوقف می شود.

مانند بسیاری از درمان‌های CBT، علاوه بر پرداختن به باورهای مشکل‌ساز، PRT به رفتارهایی نیز می‌پردازد که این باورها را حفظ کرده‌اند.

از آنجایی که بیمار به تدریج حرکاتی را آزمایش می کند که قبلاً دردناک بودند، این حرکات در نهایت باعث ایجاد درد نمی شوند.

نتیجه گیری و ارتباط

این مطالعه به این نتیجه رسید که درمان روانشناختی با تمرکز بر تغییر باورهای بیماران در مورد علل و اهداف درد آنها “ممکن است تسکین قابل توجه و بادوام” را از آنچه ممکن است به اندازه چندین سال از درد کمردرد بوده باشد، ارائه دهد.

نظرات بیشتر از دکتر اشار

دکتر اشار در پاسخ به سؤالی درباره افکار بعدی خود در مورد این تحقیق، توضیح داد: «تحقیقاتی مانند این نیاز به یک فرآیند طولانی دارد، به ویژه در موردی مانند این که در آن ما در حال به چالش کشیدن عقل مرسوم در مورد چگونگی درمان یک پدیده پزشکی گسترده و ظاهراً کاملاً فیزیکی هستیم.

اولین قدم ما این بود که درک کنیم که چرا درد ناشی از آسیب قبلی مدت‌ها پس از بهبودی خود آسیب ادامه می‌یابد. قدم بعدی ایجاد یک گفتگو درمانی بر اساس این نظریه بود.

در آن مرحله، ما مطالعه تحقیقاتی دقیق علمی را که JAMA Psychiatry به تازگی منتشر کرد، طراحی و در نهایت اجرا کردیم.

این مطلب را هم ببینید  دلیل بیدار شدن ساعت 3 صبح

از آنجایی که خوشبختانه نتایج ما بسیار چشمگیر بود، توانستیم نتایج را در یک مجله پزشکی معتبر منتشر کنیم.

اکنون، از طریق یک برنامه تسکین درد به نام Lin.health که در آن من به عنوان مشاور ارشد بالینی خدمت می کنم، هدف نهایی من در این پروژه این است که درمان درد مزمن PRT را با هزینه کم در دسترس هر چه بیشتر مبتلایان قرار دهم.

چرا مردم باید با درد مداوم زندگی کنند در حالی که با این روش درمانی ساده درد اغلب از بین می رود؟

برای مطالعه در رابطه با رژیم غذایی کلیک کنید.

حتما بخوانید : 3 قانون جدید اینترنت
1 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x