روابط زناشویی و جنسی

رابطه جنسی در بارداری

رابطه جنسی در بارداری آری یا خیر؟!

رابطه جنسی در بارداری

یکی از دغدغه های زوجین در زمان بارداری انجام رابطه جنسی است، برخی از آن ها نگران آن هستند که رابطه جنسی به جنین آسیب وارد کند. آیا همینطور است؟ آیا واقعا در بارداری، رابطه جنسی به جنین آسیب وارد می کند؟ خیر این طرز فکر اشتباه است.

حاملگی اثرات مختلفی بر روی رابطه جنسی و غریزه جنسی فرد دارد. در برخی از زنان میل آن ها به رابطه جنسی بیشتر شده و برخی دیگر از کاهش میل جنسی خود شکایت می کنند و نگران این موضوع هستند.

در اصل افزایش خون در لگن یا عدم ترس از بارداری باعث افزایش میل جنسی می شود و همچنین افزایش سطح استروژن و یا احساس جذاب نبودن سبب کاهش میل جنسی و همچنین بی علاقگی به سکس می شود.

برخی دیگر از افراد در دوران بارداری بر این باور هستند که مادر نباید رابطه جنسی داشته باشد و همچنین احساس گناه از انجام رابطه جنسی خواهد کرد. گاهی نیز ممکن است مردان به دلیل حفظ حرمت همسر خود که مادر شده است، از انجام سکس اجتناب می کنند.

کاهش و یا افزایش میل جنسی در دوران بارداری

عواملی مانند گردش خون در لگن، احساس جذاب نبودن، افزایش استروژن و… سبب تغییرانی در میل جنسی مادر می شود. در واقع می توان گفت در دوران بارداری میل و همچنین عملکرد جنسی زن باردار و همسر او غیرقابل پیش بینی است.

میل جنسی کم یا زیاد شده و یا تغییری نمی کند، اما در کل می توان گفت حاملگی بی تاثیر در رابطه جنسی نیست. تاثیر بارداری در رابطه جنسی را می توان به دو صورت دسته بندی کرد:

  1. رابطه عمیق در دوران بارداری
  2. از بین رفتن رابطه جنسی در حاملگی
این مطلب را هم ببینید  خطرات چاقی زیاد در بارداری

برخی از زنان در طی سه ماه اول و سوم کاهش میل جنسی داشته ولی در سه ماه دوم میل جنسی او افزایش پیدا خواهد کرد. در مقابل برخی از مادران به طور کلی در طول دوران بارداری افزایش میل جنسی دارند.

این تغییرات جنسی تنها مخصوص به زنان نیست بلکه مردان نیز در زمان حاملگی همسران خود نیز ممکن است دچار تغییرات جنسی شوند. برخی از مردان در زمان بارداری همسر خود را جذاب تر می بینند و میل جنسی آن ها نیز افزایش پیدا خواهند کرد.

اما برخی از مردان به دلیل حفظ حرمت مادر شدن همسر خود رابطه جنسی را برای خود ممنوع کرده و یا حتی ممکن است برای سلامت جنین و مادر کاهش میل جنسی داشته باشند.

 

بارداری

 

نگرانی های انجام رابطه جنسی در دوران بارداری

برقراری رابطه احساسی پیش از نزدیکی جنسی هیچ خطری برای جنین نداشته و به او آسیب وارد نمی کند. کیسه آب و ماهیچه های قدرتمند رحم از کودک محافظت کرده و هنگام انجام رابطه جنسی نیز ترشحات مخاطی غلیظی که دهانه رحم را مسدود کرده مانع از انتقال عفونت خواهد شد.

در زمان رابطه جنسی آلت مرد از واژن فراتر نرفته و امکان ورود آن به دهانه رحم وجود ندارد. در زمان بارداری ممکن است زن و یا مرد رابطه جنسی را برای جنین در حال رشد خطرناک بدانند اما اینطور نیست.

شاید تا به حال شاهد خیانت برخی از مردان در طول دوران بارداری همسرشان بوده اید، گاه مردان به دلیل عدم برطرف شدن نیاز جنسی شان به همسر خود خیانت می کنند و این خیانت ممکن است در سه ماه آخر بارداری اتفاق بیفتد.

این مطلب را هم ببینید  برانگیختگی جنسی در زنان و مردان

نگران نباشید! در علم پزشکی هیچ گونه محدودیتی برای انجام فعالیت های جنسی سالم و اصولی در یک بارداری طبیعی و بی خطر وجود ندارد. در نتیجه مادران باردار در دوران حاملگی می توانند رابطه جنسی متعادلی داشته باشند.

در نتیجه چه آمیزش جنسی و چه ارگاسم در بارداری البته بارداری های بی عارضه، هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد زیرا در درون کیسه آب محافظ جنین آمنیوتیک قرار دارد.

پوزیشن های مناسب رابطه جنسی در دوران بارداری

برقراری رابطه جنسی در بارداری های بی خطر موردی نداشته و زن و مرد نیز با اجازه پزشک می توانند سکس داشته باشند. اما این سوال مطرح می شود که آیا هر مدل رابطه جنسی مجاز است؟ اصلا از پوزیشن های سکس در بارداری چیزی می دانید؟

در دوران بارداری وضعیت هایی باید انتخاب شود که فشار کمتری به زن وارد کند. توصیه می شود از حدود شانزده هفتگی یعنی چهار ماهگی حاملگی زنان از خوابیدن به پشت خودداری کرده زیرا سبب ایجاد مشکل در گردش خون آن ها خواهد شد.

در ادامه برخی از پوزیشن های مناسب رابطه جنسی در دوران بارداری که خطر کمتری برای مادر و جنین دارد را بیان می کنیم:

  • دخول به واژن از پشت صورت گیرد.
  • هنگام سکس زن در بالا قرار گیرد.
  • زوجین هنگام آمیزش جنسی پهلو به پهلو باشند.

 

بارداری

 

در چه مواردی در دوران بارداری ، رابطه جنسی مجاز نیست؟

برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری زمانی مجاز می باشد که هیچ خطری مادر و جنین را تهدید نکرده و به بیان دیگر مادر بارداری بی خطری داشته باشد. همچنین هنگام آمیزش جنسی در بارداری لازم است که پوزیشن های مناسب دوران بارداری را نیز انتخاب کنید.

این مطلب را هم ببینید  چرخه پاسخ جنسی انسان چیست؟!

تمام بارداری ها بی خطر نیست، مادران بسیاری وجود دارند که نه تنها برای انجام رابطه جنسی ممنوعیت دارند بلکه در استراحت مطلق نیز هستند. برخی از موارد خودداری از رابطه جنسی در دوارن بارداری عبارت اند از:

  • پارگی پیش از موعد پرده های جنینی
  • مادران در معرض خطر زایمان زودرس
  • زمانی که جفت پایین قرار گیرد ، به عبارتی جفت سرراهی

با وجود این مشکلاتی که گفته شد و اغلب مادران درگیر آن هستند، اما در کل می توان گفت در افراد طبیعی نزدیکی جنسی تا پیش از چهار هفته قبل از حاملگی مانعی ندارد.

در پایان نمی توان گفت که رابطه جنسی در طول دوران بارداری مجاز است یا خیر، زیرا باید ابتدا با پزشک خود مشورت کرده و اگر خطری شما و جنین را تهدید نمی کند سپس اقدام به سکس کنید.

بهتر است پس از رابطه جنسی هنگام بروز هر گونه مشکل از قبیل، هر احساس ناخوشایند، احساس گرفتگی ماهیچه ها، سرگیجه، درد و یا خونریزی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

بارداری

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x