دوران نوجوانی و بلوغ

رفتار با دختر 11 ساله

هر آنچه که والدین باید درباره‌ی رفتار با دختر 11 ساله‌شان بدانند!

رفتار با دختر 11 ساله

11 سالگی بازه سنی است که دختر شما در حال ورود به دوره نوجوانی و فاصله گرفتن از سال‌های کودکی است.11 سالگی بازه سنی است که دختر شما در حال ورود به دوره نوجوانی و فاصله گرفتن از سال‌های کودکی است. از این رو رفتار شما به عنوان والدین با دختر 11 ساله بسیار اهمیت دارد. در واقع با توجه به تغییرات گسترده‌ای که در انتظار فرزند شماست و بحران‌هایی که ممکن است برای وی پیش آید، آگاهی شما از نحوه تعامل با وی بسیار مهم است.

بهترین توصیه به والدینی که فرزندشان در این گروه سنی قرار دارد این است که مطالعه خود را راجع به بلوغ و پیامدهای آن بالابرده تا بتوانند با اطمینان بیشتری فرزندشان را در این شرایط مدیریت کنند. در کنار این مسئله با بهره بردن از مشاوره روانشناسی نوجوان خواهید توانست رفتار صحیح با کودکی که در بدو ورود به نوجوانی قرار دارد را بیاموزید و به کاهش تنش میان خود و فرزندتان کمک کنید.

بلوغ در دختران نوجوان

عمده‌ترین و مهم‌ترین تغییری که با شروع دوره نوجوانی برای دختر شما پیش می‌آید بلوغ است. بلوغ در تمامی ابعاد جسمی، جنسی، اجتماعی و احساسی در فرزند شما شروع می‌شود. شما به‌عنوان والدین دخترتان می‌بایست به‌خوبی نسبت به ویژگی‌های بلوغ و چگونگی مدیریت کردن آن‌ها آگاه باشید چراکه مهم‌ترین مسئله در این شرایط این است که شما به حد کافی نسبت به آنچه در حال رخ دادن است اطلاعات داشته باشید تا بتوانید به فرزندتان اطمینان خاطر بدهید. بسیاری از افراد در دوران بلوغ این ویژگی‌ها را تجربه می‌کنند.

  1. افزایش تعریق و بوی بدن
  2. پوست چرب یا وجود جوش و آکنه
  3. موی چرب که احتمالاً بارها شست‌وشو لازم دارد
  4. افزایش میزان رشد قد (۱۱ سانتیمتر در دختران و ۱۳ سانتیمتر در پسران در طول یک سال)

همچنین یک دختر 11 ساله ممکن است به‌صورت اختصاصی این ویژگی‌ها را تجربه کنند.

  1. شروع قاعدگی
  2. رشد موهای بدن
  3. رشد سینه‌ها و حساسیت آن‌ها
  4. ایجاد ناراحتی‌هایی مانند سردرد و گرفتگی معده
  5. تغییر در شکل ظاهری نوجوان ازجمله بزرگ شدن باسن
  6. ترشحات واژن واضح یا سفید (این مسئله ممکن است قبل از آغاز عادت ماهانه رخ دهد)
این مطلب را هم ببینید  شیوه صحیح مدیریت اشتباهات نوجوان

به لحاظ اجتماعی و احساسی چه انتظاری از نوجوان داشته باشیم؟

تغییرات در خلق و سطح انرژی از شرایط معمول در این دوره سنی می‌باشد. به‌طوری‌که ممکن است دختر نوجوان شما در یک طیف میان نیاز به حمایت والدین و اعلام استقلال در حال چرخش باشد. بهتر است نسبت به این شرایط برخوردی صبورانه داشته باشید و همواره در دسترس نوجوانتان باشید تا در صورت احساس نیاز بتواند از تجربیاتتان استفاده کند.

در این دوره سنی، فرزند شما تمایل دارد که هویت مستقل خود را ایجاد کند. این مسئله می‌تواند به این معنی باشد که او به دنبال تجربه گروه‌های دوستی جدید و ایجاد تجربیات جدید در زندگی خود است. همچنین احتمال دارد که آن‌ها در مورد نحوه مدیریت دوستی‌های فعلی‌شان با چالش‌هایی روبه‌رو شوند.

علاوه بر این آن‌ها به‌عنوان افرادی که به بلوغ جنسی رسیده‌اند احتمالاً در حال پیدا کردن شریک عاطفی یا شروع زندگی جنسی خود هستند. آن‌ها ممکن است قرارهای عاشقانه‌ای را ایجاد کنند و همچنین به شروع رابطه‌های رمانتیک بپردازند.

احتمالاً فرزند شما نسبت به دیدگاه‌های دیگران و تغییراتی که در بدن خود پیش‌آمده حساس می‌شود. حریم خصوصی و مسائل شخصی برای فرزند شما بسیار بااهمیت خواهد بود. این تغییرات اجتماعی و احساسی نشان‌دهنده این است که کودک شما در حال تشکیل دادن هویت مستقل است و یادگیری این مطلب است که چگونه به یک بزرگ‌سال مستقل تبدیل شود. در کنار این مسئله کودک شما در حال پرورش مهارت‌های تصمیم‌گیری و رشد توانایی اندیشیدن به عواقب اعمال خود خواهد بود.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشکلات نوجوانان با قیافه در بلوغ کلیک کنید.

چگونگی رفتار با دختر 11 ساله

بهترین استراتژی رفتاری که در این زمان به‌عنوان والدین می‌توانید اتخاذ کنید اطمینان دهی به فرزندتان است. برای وی توضیح دهید که بلوغ یک‌زمان هیجان‌انگیز است به این معنی که وی در حال نزدیک شدن به سن بزرگ‌سالی است. سعی کنید نسبت به تغییراتی که آن‌ها تجربه می‌کنند دلسوزی نشان دهید و به آن‌ها اطمینان دهید که تغییرات طبیعی هستند و حتماً از آن‌ها عبور خواهند کرد. البته اگر نگران وضعیت رشدی فرزندتان هستید بهتر است با متخصص بهداشت صحبت کنید.

این مطلب را هم ببینید  روانشناسی دختر 17 ساله

چنانچه فرزندتان به نسبت سایر همسالان زودتر یا دیرتر وارد دوره بلوغ شده باشد احتمالاً نگرانی‌های بیشتری خواهد داشت. در این زمان سعی کنید با دلسوزی و همدلی با او ارتباط برقرار کرده و به وی این اطمینان را بدهید که دیر یا زود او نیز مانند دوستانش به بلوغ رسیده و یا سایر دوستانش به شرایطی که او هستند خواهند رسید.

 

 

حفظ حریم خصوصی

این مسئله را بپذیرید که فرزند شما دیگر کودک نیست و به همین دلیل مثل هر بزرگ‌سال دیگری، به حریم خصوصی احتیاج دارد. بهتر است همواره پیش از وارد شدن به اتاق در بزنید و یا از بررسی وسایل شخصی نظیر تلفن موبایل یا دفتر خاطرات فرزندتان به‌شدت خودداری کنید چراکه هرگونه نقض حریم خصوصی در این سنین برای فرزند شما غیرقابل بخشش است.

آشنایی با اولین‌های زندگی

به‌عنوان والدین یک دختر نوجوان، بزرگ‌ترین کمک شما در این شرایط این است که او را برای مواجهه با رویدادهایی که برای نخستین بار در زندگی‌اش اتفاق می‌افتد آماده کنید. برای مثال اولین باری که لازم است از لباس‌زیرهای مناسب با سطح بلوغ فعلی خود استفاده کند و یا آمادگی برای اولین دوره قاعدگی بسیار مهم است.

برخی وسایل نظیر نوارهای بهداشتی را در کیف مدرسه فرزندتان قرار دهید و به او توضیح دهید که چگونه می‌بایست از آن‌ها استفاده کند. همچنین به فرزندتان در ارتباط با دردهای پیش از قاعدگی آموزش دهید. یک بطری آب گرم و چند مسکن را همواره در کیف فرزندتان قرار دهید. اگر دختر شما در سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی همچنان دوره قاعدگی را شروع نکرده است یا اگر دوره‌های بعد از شروع متوقف‌شده بهتر است با پزشک مشورت کنید.

در مقابل عصبانیت فرزندتان صبور باشید

نوجوانی دوره‌ای است که فرزندتان به‌شدت تحریک‌پذیر شده و ممکن است دوره‌های انفجاری از خشم را داشته باشد. بهتر است در این دوران نسبت به رفتار فرزندتان صبور باشید و به‌جای درگیری متقابل با وی، صبر کنید تا هیجانات وی فروکش کرده و سپس با او صحبت کنید.

این مطلب را هم ببینید  رشد مغز در نوجوانی

همراهی کردن با احساسات

یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌بایست در نظر داشته باشید این است که سعی کنید دنیا را از دریچه دید فرزندتان نگاه کنید. اگرچه ممکن است مسائل او برای شما کودکانه یا اشتباه به نظر بیایند بااین‌حال بهتر است همواره نسبت به مسائل وی خود را مشتاق نشان دهید. سعی کنید همواره خود را درگیر و آماده برای صحبت کردن با فرزندتان نشان دهید. فرزند شما در حال ورود به دوره‌ای است که برایش بسیار ناشناخته است و در این میان به صحبت‌ها و راهنمایی‌های شما احتیاج دارد.

تعامل با سایر والدین

ارتباط داشتن با سایر والدینی که فرزند نوجوانی دارند، می‌تواند باعث شود که شما تجربیات بسیاری را در این زمینه بیاموزید و راهکارهای مختلفی را در ارتباط با مسائل نوجوانان به دست بیاورید. این مسئله همچنین به شما نشان می‌دهد که شرایط فرزندتان مسائل منحصربه‌فردی نیست و بسیاری از افراد با آن‌ها درگیرند.

سؤالات متداول

چگونه می‌بایست با فرزندم در ارتباط با بلوغ جسمی صحبت کنم؟

شما می‌بایست اطلاعات خود را درزمینهٔ تغییرات دوره بلوغ بالابرده و فرزندتان را نسبت به این تغییرات آگاه نمایید. مهم‌ترین مسئله این است که در او این باور را ایجاد کنید که شرایط گذرا بوده و این تغییرات تمام می‌شوند. همچنین بهتر است با فرزندتان راجع به اولین تجربه عادت ماهانه وی صحبت کرده و نحوه استفاده از داروها یا نوارهای بهداشتی مربوط به این دوران را به وی آموزش دهید.

مهم‌ترین نکاتی که در رفتار با دختر 11 ساله خود باید رعایت کنم چیست؟

بهتر است با او همدلی داشته و همواره آماده شنیدن نقطه نظراتش باشید. همچنین رعایت حریم خصوصی و صبوری در مقابل نوسانات خلقی فرزندتان بسیار مهم است. علاوه بر این‌ها شما می‌بایست به فرزندتان راجع به تغییرات جسمی مربوط به بلوغ، آگاهی دهید.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x