روابط زناشویی و جنسی

سرد شدن رابطه بعد از زایمان

دلایل و پیامد های سرد شدن رابطه بعد از زایمان

سرد شدن رابطه بعد از زایمان

یکی از مسائلی که امکان دارد در زندگی مشترک زوجین اتفاق بیافتد، سرد شدن رابطه بعد از زایمان است. اگرچه بچه دار شدن امری خوشایند است ولی در صورت عدم آمادگی زوجین، می‌تواند شوک بزرگی برای آن‌ها باشد و روند زندگی آنان را با چالش‌های زیادی مواجه سازد.

ایفای نقش جدید پدر و مادر برای بسیاری از زوجین با استرس و احساس ناامنی زیادی همراه است که می‌تواند رابطه زناشویی را نیز دستخوش تغییرات کند؛ در نتیجه تمام ترس‌ها، نارضایتی‌ها و تردید‌ها نمایان می‌شوند. حتی در موارد شدید ممکن است دلزدگی زناشویی و طلاق رخ دهد.

نکته مهم دیگر در سرد شدن رابطه بعد از زایمان توجه بیش از اندازه به نوزاد و فراموش کردن نقش همسری در بین زوجین است؛ عاملی که نه تنها صمیمیت بین زوجین را کمرنگ کرده و باعث سرد شدن رابطه بعد از زایمان می‌شود، بلکه مانع از پرورش صحیح فرزند است.

دلایل سرد شدن رابطه بعد از زایمان

مهم‌ترین علت سرد شدن رابطه زناشویی بعد از بچه دار شدن، بی توجهی زوجین به یکدیگر است، در واقع زن و مرد فراموش می‌کنند که نقش آنان به عنوان همسر کماکان ادامه دارد. معمولا زنان بعد از زایمان، خودشان و همسرشان را نادیده می‌گیرند و تمام زندگی‌ و توجه‌شان به بچه معطوف می‌شود.

سرد مزاجی در زنان بعد از زایمان به دلایل افسردگی بعد از زایمان، از دست دادن اعتماد به نفس به دلیل افزایش وزن یا دیگر تغییرات بارداری، خستگی و ترس از دخول بعد از زایمان و… رخ می‌دهد. دریافت مشاوره جنسی به منظور آگاهی از زمان و شرایط مناسب برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان می‌تواند کمک کننده باشد.

این مطلب را هم ببینید  فرق بین میک لاو و سکس چیست؟

مردان نیز ممکن است بدون در نظر گرفتن شرایط همسرشان و درک او یا ابراز ناراحتی خود، به تدریج رابطه شان را با همسر خود کمتر کنند. البته سرد مزاجی مردان بعد از زایمان نیز دیده می‌شود که ممکن است به دلیل افسردگی آنان بعد از زایمان باشد و این شرایط بیشتر برای مردانی اتفاق می‌افتد که آمادگی لازم برای ایفای نقش پدری را ندارند.

همچنین برخی از مردان زمانی که با عدم تمایل و بی توجهی همسرشان مواجه می‌شوند به جای اینکه درصدد حل مشکل باشند خودشان نیز راهی مشابه با همسرشان یعنی بی‌توجهی به او را در پیش می‌گیرند.

 

سرد شدن رابطه بعد از زایمان

 

پیامد های فاصله گرفتن و سرد شدن رابطه بعد از زایمان

سرد شدن رابطه بعد از زایمان، سبب دوری زوجین از یکدیگر می‌شود. ایفای صحیح نقش خود، به عنوان پدر یا مادر در درجه نخست مستلزم همسر خوب بودن است.

زمانی که صمیمیت زن و مرد از بین رود، فضای عاطفی گرم و دریافت عشق توام والدین، ممکن نخواهد بود. به تدریج زوجین از هم فاصله گرفته و دیگر نمی‌توانند حضور یکدیگر را تحمل کنند و در نهایت نتیجه این فاصله گرفتن‌ها، چیزی جز جدایی یا طلاق عاطفی نخواهد شد.

در این شرایط شخص دیگری ممکن است این خلوت را پر کند. پس فردی که از سوی همسرش مورد بی توجهی قرار گرفته، می‌خواهد به این خلا عاطفی جواب دهد پس با آغوش باز پذیرای رقیب همسرش می‌شود.

حتی در مواردی که سرد شدن رابطه بعد از زایمان به خیانت ختم نشود، فاصله بین زن و مرد چنان عمیق می‌شود که از بین بردن آن بسیار دشوار خواهد شد. اگر شما همسران خوبی برای یکدیگر باشید، می‌توانید نقش خود به عنوان مادر و پدر را نیز به خوبی ایفا کنید. چرا که تربیت صحیح فرزند نیازمند حضور فعال پدر و مادر است.

این مطلب را هم ببینید  آیا ادرار پس از رابطه جنسی لازم است ؟

تلاش در جهت بهبود رابطه زناشویی بعد از زایمان

سرد شدن رابطه بعد از زایمان، به دلیل بی توجهی زوجین به یکدیگر و عدم درک متقابل رخ می‌دهد. اگر مدیریت لازم برای رفع مشکلات زناشویی در همان نقطه آغازین اعمال شود، می‌توان از بسیاری زیان‌ها و ضرر‌ها جلوگیری کرد. عدم صمیمت زوجین، زندگی فرزند را نیز تحت سیطره قرار می‌دهد.

پس یادگیری مهارت‌های لازم برای ارتباط صحیح، بیان و ابراز کردن ناراحتی‌ها و دغدغه‌های خود و تلاش در جهت افزایش صمیمیت از بسیاری از سو تفاهم‌ها و تنش‌ها می‌کاهد. لازم است به منظور حفظ رابطه و زندگی مشترک در رویارویی با مشکلات و چالش‌های زندگی با هم همراه باشید.

عشق و ازدواج نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. در صورتی که با سرد شدن رابطه بعد از زایمان مواجه هستید، مشاوره روابط زناشویی شرایطی را فراهم می‌کند که پیش از عمیق‌تر شدن مشکلات بتوانید هر چه زودتر برای رسیدن به فضای گرم پیشین رابطه خود برنامه ریزی کنید.

برای مطالعه‌ی مقاله‌ی رابطه جنسی در بارداری در رابینیا کلیک کنید.

 

سرد شدن رابطه بعد از زایمان

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x