افسردگی/ دوقطبیرویکردهای روان درمانی

قرص زولپیدم

زولپیدم با نام تجاری آمبین (Ambien) دارویی ضد تشنج، ضد اضطراب و آرامبخش است.

قرص زولپیدم

زولپیدم با نام تجاری آمبین (Ambien) دارویی ضد تشنج، ضد اضطراب و آرامبخش است. امروزه بیشتر افرادی که دچار مشکلات بی خوابی هستند و برای رفع این مشکل از قرص‌های خواب آور استفاده میکنند.یکی از کاربرد های درمانی زولپیدم، درمان بی‌خوابی است که در مدت زمانی کوتاه بین 2 تا 6 هفته اثربخشی آن مشخص می‌شود.

در این مقاله به تحقیق و بررسی این دارو از روش مصرف تا عوارض آن خواهیم پرداخت. اما به دلیل وابستگی های دارویی از روش‌های غیر دارویی درمان بی خوابی میتوانید استفاده کنید. با مشاوره روانشناسی و آگاهی از علت زیر بنایی بی خوابی، و سعی بر رفع آن ها و روش زندگی سالم ،  بدون مصرف داروها و توجه کردن نشانه های منفی احتمالی، می‌توانید ساعاتی از شب را بدون فکر و خیال به طور عمیق بخوابید.

مقدار و نحوه مصرف داروی زولپیدم

زولپیدم یا آمبین دارویی خواب آور، ضد اضطراب، ضدتشنج و آرام بخش است که بر سیستم اعصاب مرکزی تاثیر میگذارد و از آن در درمان آرام کردن و بی خوابی و آرام کردن افراد قبل از انجام عمل جراحی نیز میتوان استفاده کرد. البته در افراد افسرده مصرف این دارو می‌تواند موجب دلسردی بیشتر و ایجاد افکار خودکشی در آنها شود.

این دارو برای دوره درمانی کوتاه و حداکثر 10 روز استفاده می شود. زولپیدم به دلیل اینکه به سرعت تاثیر میگذارد لازم است که حتما حدود نیم ساعت قبل از خواب و در منزل از آن استفاده شود.

برای مطالعه ی راهکار های مقابله با تهدید به خودکشی در نوجوانان کلیک کنید.

عوارض جانبی داروی زولپیدم

عوارض جانبی که داروی زولپیدم دارد شامل: درد عضلانی، استفراغ، تهوع، گیجی و خواب آلودگی، گرفتگی یا آبریزش بینی، سردرد است. دوبینی چشمی و در موارد نایاب از عوارض داروی زولپیدم راه رفتن در خواب نیز است. سکسکه، خشکی دهان، توهم و گاهی حالت سرخوشی و مستی در عده‌ای از بیماران نیز دیده شده است.

علائم آلرژی به داروی زولپیدم

بعضی از افراد که حساسیت دارویی دارند امکان دارد بعد از مصرف این دارو دچار علائم و نشانه های آلرژیک شوند. از مهم ترین نشانه هایی که در پی حساسیت به زولپیدم مشاهده میشود عبارتند از: حالت تهوع، استفراغ، مشکلاتی در تنفس، احساس گیجی یا خواب آلودگی زیاد و ایجاد تغییراتی در سطح هوشیاری است.

این مطلب را هم ببینید  7 ویژگی روانشناس خوب

در این شرایط لازم است حتما با پزشک خود مشورت کنید و برای دریافت فوریت‌های پزشکی مورد نیاز به اورژانس مراجعه نمایید.

تداخل دارویی آمبین

اگر از دارو های دیگر حتی داروهای گیاهی و مکمل ها مصرف کردید لازم است قبل از مصرف داروی زولپیدم با پزشک خود مشورت کنید. مصرف همزمان زولپیدم با فلوکونازول، کلرپرومازین، ایتراکونازول، سایمتیدین، ایمی پرامین، کتوکونازول، ایتراکونازول، ریتوناویر،  ریفامپیسین، دیازپام، آالپرازولام، لورازپام، الکل و مواد اعتیاد آور تداخل ایجاد کرده و باعث ایجاد خطر برای فرد مصرف کننده می‌شود.

در صورت استفاده از هر داروی دیگر حتی مکمل‌ها و داروهای گیاهی، لازم است پزشک خود را قبل از مصرف داروی زولپیدم آگاه نمایید.

مصرف همزمان زولپیدم با کلرپرومازین، سایمتیدین، فلوکونازول، ایمی پرامین،ایتراکونازول، کتوکونازول، ریفامپیسین، ریتوناویر، آالپرازولام، دیازپام، لورازپام، الکل و مواد اعتیاد آور تداخل ایجاد کرده و باعث ایجاد خطر برای فرد مصرف کننده می‌شود.

توصیه های دارویی استفاده از زولپیدم

 • مصرف این دارو به کودکان و افراد سالمند توصیه نمی‌شود.
 • قطع مصرف ناگهانی این دارو ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ، گر گرفتگی، گرفتگی معده، عصبی شدن و لرزش شود، بنابراین حتما دارو را به تدریج و تحت نظر پزشک معالج قطع کنید.
 • زولپیدم از آنجایی که برای انواع اختلالات خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد باعث بی خوابی می‌شود و لازم است که حداقل تا  ساعت پس از استفاده، از رانندگی و کار کردن با ابزار و ماشین آلاتی که نیاز به هشیاری دارند، خودداری کنید.
 • قبل از مصرف دارو حتما پزشک خود را از سایر بیماری‌های کبدی، کلیوی و ریوی و مشکلات روانپزشکی خود مطلع نمایید.
 • مصرف این دارو در افراد الکلی و افراد وابسته به داروهای آرام بخش، خواب آور و کسانی که سابقه‌ سوء مصرف دارو و مواد مخدر دارند، باید با احتیاط صورت گیرد.
 • از مصرف داروی زولپیدم با غذاهای چرب خودداری کنید.
 • از آنجایی که احتمال سوء مصرف این دارو توسط افراد وجود دارد، هرگز بدون تجویز پزشک و برای مدت طولانی از زولپیدم استفاده نکنید.
 • مادران شیرده باید تحت نظر پزشک مصرف کنند.

سوء مصرف زولپیدم

متاسفانه بیشتر افراد اطلاعاتی در رابطه با خاصیت اعتیادآوری داروهای آرام بخش-خواب آور نظیر زولپیدم ندارند. در صورت مصرف این دارو بدون نظارت پزشک و در مقادیر بیش از حد می‌تواند وابستگی جسمانی و روانی ایجاد کرده و به شکل گیری نوعی اعتیاد بیانجامد. به همین دلیل بسیار حائز اهمیت است که این دارو را هرگز ه طور خودسرانه مصرف نکنید و هنگام شروع و هم چنین زمان قطع مصرف آن حتما با پزشک مشورت نمایید.

این مطلب را هم ببینید  3 راهی که کلیشه های منفی درباره افزایش سن به واقعیت تبدیل می شوند

علائم اعتیاد به زولپیدم

اعتیاد به زولپیدم زمانی که دوز مصرف هنوز افزایش نیافته امکان دارد تظاهرات رفتاری چندانی نداشته باشد و در نتیجه بتوان به سختی آن را شناسایی کرد ولی با توجه به اثر تحمل؛ یعنی نیاز افراد مبتلا به سوءمصرف زولپیدم به افزایش دوز؛ روز به روز به نشانه های رفتاری بیشتری بروز پیدا می‌کنند که نشان می‌دهند اعتیاد در حال پیش روی است.

به عنوان مثال با گذشت زمان ناهماهنگی‌هایی در حرکت پدید می‌آیند و مشکلات شناختی مختلف ظاهر می‌شوند. از جمله این مشکلات عبارتند از: احساس گیجی و خواب آلودگی زیاد در طول روز، کاهش تمرکز است

همچنین افرادی که به زولپیدم اعتیاد پیدا کرده اند برای مصرف آن در خود احساس فشار می‌کنند و هنگامی که دارو در دسترس آن‌ها قرار ندارد نشانه هایی مثل تحریک پذیری، بی قراری و عصبی بودن  را نشان می‌دهند و امکان دارد افکار خودکشی به سراغ فرد بیاید.

در واقع زمانی که نتوانند دارو مصرف کنند علائم جسمانی و روانی ناخوشایندی را تجربه می‌کنند که همگی تحت عنوان سندروم ترک شناخته می‌شوند.

عوارض اعتیاد به زولپیدم در بلند مدت

اعتیاد به زولپیدم در مدت طولانی باعث بروز نشانه های ناخوشایند بسیار متنوعی می شود که مهم ترین آن‌ها  شامل بالا رفتن تپش قلب، احساس درد در قفسه سینه، مشکلات حافظه، تجربه کابوس‌های شبانه، گلو درد، یبوست، خشکی دهان و نشانه های شبه آنفولانزا است. همچنین سوء مصرف زولپیدم در طولانی مدت برای بیشتر افراد به افسردگی می‌انجامد.

این موضوع هم میتواند به طور مستقیم از اثرات شیمیایی دارو در مغز پرورش یابد  هم امکان دارد تحت تاثیر عوارض منفی که به خاطر اعتیاد در زندگی فرد ایجاد شده‌اند به وجود آید. به همین دلیل لازم است به متخصص روانشناسی جهت دریافت مشاوره افسردگی مراجعه کرد.

اوردوز با آمبین

مثل هر داروی دیگری مصرف زولپیدم در مقادیر بالا خیلی خطرناک است و باعث نشانه های مربوط با اور دوز می‌شود. اوردوز به ویژه در زمانی که مقادیر زیاد دارو در فواصل زمانی خیلی کم و یا هم زمان با داروهای دیگر مصرف شده باشد بیشتر از مواقع دیگر اتفاق می‌افتد. در صورتی که مشکوک به اوردوز با این دارو هستید در صورت مشاهده هریک از علائم زیر فورا با اورژانس تماس بگیرید.

 • بروز مشکلاتی در تنفس
 • احساس گیجی مفرط
 • کاهش ضربان قلب
 • دچار شدن به افکار غیر منطقی
 • از دست دادن هشیاری
 • کما
این مطلب را هم ببینید  تاثیر فعالیت های روزانه بر سلامت روان

با توجه به این که این دارو مشکلات زیادی را میتواند برای شما به وجود آورد، در صورتی که برای درمان بی خوابی از زولپیدم استفاده می‌کنید از شیوه های غیر دارویی بهتر است استفاده کنید.

سوالات متداول

– برای ترک اعتیاد به زولپیدم باید چه کار کنم؟

امروزه خوشبختانه شیوه های گوناگونی برای ترک اعتیاد به داروها به وجود آمده است. برای اینکه بتوانید شیوه های مناسبی برای کنار گذاشتن زولپیدم پیدا کنید لازم است که قبل از هرچیز به یک روانشناس مراجعه کرده و مشاوره ترک اعتیاد دریافت نمایید. توجه داشته باشید در صورت قطع یکدفعه دارو میتواند باعث به وجود آمدن نشانه های ناخوشایندی در شما شود.

– چه دوزی از داروی آمبین امن بوده و خطر ساز نیست؟

تعیین دوز دارو حتما باید زیر نظر پزشک انجام شود. در واقع پزشک برای تعیین دوز با در نظر گرفتن عوامل گوناگون که از جمله آن‌ها می‌توان به سلامت جسمانی، وضعیت روانشناختی، جنسیت، سوابق پزشکی وسن تعیین دوز در نظر می‌گیرد در نتیجه نمی‌توان به طور خود مختار و خودسر برای مصرف زولپیدم تعیین دوز کرد.

– آیا برای درمان بی خوابی روش‌های غیر دارویی نیز وجود دارد؟

بله، کارشناسان اعتقاد دارند برای افرادی باید مصرف داروهای خواب آور تجویز شود که درمان‌های غیر دارویی در آنها تاثیری ندارد.  در نتیجه مصرف زولپیدم یا مواردی شبیه آن در مشکل بی خوابی لازم نیستند و ضروری است در ابتدا روش‌های غیر دارویی مثل آموزش نکات مربوط با بهداشت خواب و ریلکسیشن در دستور کار قرار بگیرند.

برای پیگیری درمان‌های غیر دارویی لازم است که به یک روانشناس برای حل مشکل خود مراجعه نمایید تا با علت یابی به خواب سریع در شما کمک کند.

 

قرص زولپیدم

دکمه بازگشت به بالا