روابط زناشویی و جنسی

مرحله فرونشینی جنسی

فرونشینی جنسی در کجای چرخه پاسخ جنسی قرار دارد؟

مرحله فرونشینی جنسی

آخرین مرحله از چرخه‌ی پاسخ جنسی، مرحله فرونشینی جنسی است. در این مرحله از پاسخ جنسی، بدن به حالت سکون قبل از رابطه جنسی باز می‌گردد. اگر ارگاسم اتفاق بیفتد، مرحله فرونشینی به سرعت روی می‌دهد و همزمان احساس آرامش و لذت را تجربه می‌کنید؛ ولی اگر ارگاسم اتفاق نیافتد فرونشینی ممکن است حدود چند ساعت طول بکشد که با احساس ناراحتی و ناکامی همراه است.

زنان و مردان در مرحله فرونشینی نیز مانند دیگر مراحل پاسخ جنسی تفاوت دارند که در ادامه این مقاله، تیم رابینیا به بررسی آن و تغییرات فیزیکی و روانی مرحله فرونشینی در رابطه جنسی می‌پردازد.

برای اطلاع از چرخه‌ی پاسخ جنسی کلیک کنید.

آخرین مرحله پس از آغاز میل جنسی، برانگیختگی و ارگاسم، فرونشینی جنسی است که بلافاصله پس از ارگاسم اتفاق می‌افتد، یا در صورت عدم ارگاسم به تدریج رخ می‌دهد. اگر ارگاسم رخ ندهد، فرونشینی ممکن است چند ساعت طول بکشد و با احساس ناخوشایندی همراه باشد.

اینکه سه مرحله اول به چه صورت سپری شوند تا فرد بتواند در مرحله فرونشینی، احساس لذت و آرامش داشته باشد در چرخه پاسخ جنسی بسیار اهمیت دارد. گاهی حتی با وجود نرسیدن به ارگاسم، زمانی که فرد می‌بیند شریک جنسی‌اش به اوج لذت جنسی دست یافته حس رضایت دارد.

تغییرات جسمی و روانی در فرونشینی جنسی

در مرحله فرونشینی جنسی، تمام تغییراتی که در طی برانگیختگی رخ داده بود به حالت اولیه بر می‌گردند. عروق خونی احتقان خود را از دست می‌دهند، نعوظ از بین می‌رود و مرطوب شدن واژن ادامه پیدا نمی‌کند.

این مطلب را هم ببینید  ترس از دخول در زنان

احساسی که فرد در این مرحله دارد بسته به نوع رابطه می‌تواند همراه با کاهش تنش و دستیابی به آرامش باشد، یا بالعکس فرد احساس سرخوردگی و نا امیدی به سراغش بیاید. گاهی آنقدر ناکامی‌ها تکرار می‌شود که رضایت زناشویی کاهش پیدا میکند و فرد به افسردگی و دیگر اختلالات خلقی مبتلا می‌شود.

تغییرات روانی پس از ارگاسم در مرحله فرونشینی جنسی شامل، به وجود آمدن یک احساس خوشی و آرامش است. در عین حال فرد حالتی از بی حالی و خستگی را هم تجربه می‌کند، این امر در مردان بیشتر مشاهده می‌شود.

نیاز به استراحت کردن و آرامش یافتن در این مرحله وجود دارد. ندانستن همین تفاوت‌ها می‌تواند باعث به وجود آمدن دلخوری شود، با آگاهی از تفاوت‌های جنسی می‌توانید درک بهتری از یکدیگر داشته باشید.

 

فرونشینی جنسی

تفاوت های زنان و مردان در فرونشینی جنسی

زنان معمولا بعد از ارگاسم در مرحله فرونشینی نیازهای متفاوتی نشان می‌دهند. برخی از آن‌ها دوست دارند در آغوش کشیده شوند و نوازش جسمانی دریافت کنند، برخی از آن‌ها دوست دارند صحبت کنند، حتی ممکن است برخی از آنها نیاز به تنهایی داشته باشند، اما بیشتر زنان نیاز به توجه و محبت دارند.

رابطه جنسی برای زنان نمودی از یک صمیمیت است و در مرحله فرونشینی نیاز دارند که ابراز محبت ادامه پیدا کند. برخی از مردان بدون توجه به نیاز‌های زنان، آن‌ها را رها کرده یا می‌خوابند. این رفتار برای زنان اذیت کننده است. در واقع این امر برآمده از نیاز مردان به استراحت پس از رابطه جنسی است ولی مردان می‌توانند با کمی به تعویق انداختن نیاز خود، نیاز همسر خود را هم برآورده کنند.

این مطلب را هم ببینید  گیاهان دارویی و مواد غذایی محرک برای رفع سرد مزاجی

زنان در مرحله فرونشینی جنسی می‌توانند فعالیت جنسی را ادامه دهند. اگرچه برخی زنان در این مرحله نیاز به یه زمان برای شروع دوباره یا ادامه دارند. همین ویژگی به زنان اجازه می‌دهد ارگاسم‌های چندگانه را تجربه کنند.

اما مردان در مرحله فرونشینی از چند دقیقه تا چند ساعت، امکان برانگیختگی را از دست می‌دهند و ادامه دخول و رابطه برایشان غیر ممکن می‌شود. یکی از ویژگی‌های مردان این است که بعد از ارگاسم توانایی فکر و تمرکزشان بالا می‌رود و ممکن است متفکر به نظر برسند.

زنان ممکن است این امر را تعبیر به سردی عاطفی بکنند. ولی زوجین با صحبت در این مورد و بیان نیازهایشان به یکدیگر در کنار شناخت بیشتر بدن همدیگر می‌توانند سوء برداشت‌ها را مدیریت کنند.

رفتار های مناسب در فرونشینی جنسی

در اینجا به برخی از رفتارهایی که بهتر است بعد از رابطه جنسی انجام شود اشاره می‌کنیم.

  1. رختخواب را سریعا ترک نکنید. کنار همسرتان بمانید.
  2. با هم گفتگو کنید.
  3. از نوازش و بوسه و معجزات آن استفاده کنید.
  4. می‌توانید از حس خوبی که در رابطه با همسرتان گرفتید برایش صحبت کنید.
  5. سریعا به سمت حمام نروید. اگر دوست دارید می‌توانید به همسرتان پیشنهاد دهید که باهم به حمام روید.
  6. می‌توانید از ماساژ استفاده کنید.
  7. با هم به موسیقی ملایمی گوش کنید.

روشهای پیشگیری از بارداری

اگر یک رابطه جنسی محافظت شده نداشته‌اید، یا هنگام مقاربت متوجه شدید کاندوم پاره شده است یا به هر دلیل دیگری نگران بارداری هستید، این استرس می‌تواند حال خوش شما را خراب کند و در مرحله فرونشینی جنسی اضطراب داشته باشید.

این مطلب را هم ببینید  قبل از شروع رابطه جنسی مقعدی بخوانید‼️

بهترین راه این است که از قبل برای این امر برنامه ریزی کنید تا بعد دچار اضطراب و تشویش نشوید. اگر این تشویش‌ها تکرار شوند، بر میل جنسی شما اثر خواهد گذاشت. اطلاع از جزئیات روابط جنسی با بهره بردن از مشاوره جنسی، می‌تواند شما را در برابر استرس‌های ناشی از مشکلات رابطه محافظت کند.

سوالی که ممکن است سوال شما باشد!

همسرم بعد از ارضا شدن و اتمام رابطه می‌خوابد در صورتی که من تمایل دارم با او صحبت کنم چه کاری باید انجام دهم؟

بعد از اتمام رابطه و در یک فرصت مناسب این مسئله را با همسر خود در میان بگذارید و بیان کنید که با این رفتار احساس خوبی به شما دست نمی‌دهد و در کنار آن که درک می‌کنید همسرتان نیاز به استراحت دارد از او بخواهید که در رفتارش تغییر ایجاد کند. در صورتی که نتوانستید مسئله خود را حل کنید بهتر است موضوع را با یک مشاور در میان بگذارید.

 

فرونشینی جنسی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x