مشاوره تحصیلی

موفقیت تحصیلی

یکی از موضوعات خیلی مهم که بیشتر افراد به اهمیت آن توجهی نمیکنند ایجاد یک محیط مناسب برای درس خواندن است.

موفقیت تحصیلی

موفقیت تحصیلی و هوش با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند. فردی دارای هوش بالایی است و اگر شرایط محیطی مساعد بوده و انگیزه کافی برای مطالعه داشته باشد در زمینه تحصیلی پیشرفت زیادی خواهد کرد. البته این به این معنا نیست که در صورت موفق نشدن شما در زمینه تحصیلی ضرورتا فرد باهوشی نیستید.

هوش از ابعاد مختلفی تشکیل شده است و صرفا به هوش ریاضی و تجربی محدود نمی‌شود. متاسفانه بیشتر خانواده ها می‌خواهند که فرزندشان مهندس یا دکتر شود و به فرزندان خود این اجازه را نمیدهند که در زمینه ای که به آن علاقمند هستند تحصیل کنند.

مشاوره تحصیلی فرصتی مناسب است تا با آگاهی از زمینه استعدادیابی تحصیلی و هوش برتر در حوزه ای که احتمال شکوفایی و پیشرفت‌تان وجود دارد، انتخاب رشته کرده و به فعالیت بپردازید.

موفقیت تحصیلی و ارتباط آن با استعداد یابی

هوش و انگیزه فردی از عوامل مهم در موفقیت تحصیلی، نیز است. هر فردی خصوصیات منحصر به فردی دارد. بعضی در ریاضیات و علوم عملکرد بهتری دارند و بعضی دیگر در هنر، ادبیات یا رشته های ورزشی، بعد از استعداد یابی تحصیلی عاملی مهم در شکوفایی مهارت‌ها و توانایی شماست.

از طرفی با کشف استعدادهایتان، به درستی میتوانید انتخاب رشته کنید.عاملی که منجر به افزایش انگیزه و تلاش بیشتر برای رسیدن به اهدافتان نیز می‌شود.

انواع مختلف هوش و رابطه آن با موفقیت تحصیلی

بر اساس نظریه گاردنر، محدود کردن هوش به تنها هوش منطقی، ساده کردن بیش از اندازه صورت مسئله است. به تصور او شیوه هایی دیگر از هوش نیز وجود دارند: هوش کلامی زبانی، هوش اندامی جنبشی، هوش تصویری فضایی، هوش منطقی ریاضی، هوش میان فردی، هوش موسیقیایی، هوش درون فردی، هوش طبیعت گرا. آن چیزی که واضح است شما در یکی از انواع هوش از دیگران بهتر هستید.

پس کشف هوش برتر خود و دنبال کردن استعدادهایتان  باعث انتخاب رشته درست می‌شود، در موفقیت تحصیلی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

چگونه به موفقیت تحصیلی برسیم؟

برای اینکه به موفقیت تحصیلی مناسب برسید لازم است در ابتدا این سوال را از خود بپرسید که هدف از رسیدن به موفقیت در تحصیل چیست؟ جواب اکثر ما به این سوال به طور معمول انتخاب شغل مناسب، رسیدن به موفقیت شغلی و پیشرفت در آینده است. پس برای رسیدن به موفقیت شغلی و تحصیلی همراستا با هوش برتر خود باید حرکت کنید.

در ادامه مقاله مشاغل مناسب برای هر نوع از هوش را مشخص کردیم:

  • هوش تصویری فضایی: معمار، هنرمند، مهندس، مجسمه ساز، عکاس
  • هوش کلامی زبانی: نویسنده ، وکیل ، شاعر ، معلم ، سیاستمدار
  • هوش منطقی ریاضی: دانشمند ، ریاضیدان ، برنامه نویس کامپیوتر ، مهندس ، حسابدار
  • هوش اندامی – جنبشی: رقصنده، هنر پیشه، ورزشکار، پیمانکار، جراح
  • هوش موسیقیایی: موسیقی دان، خواننده، رهبر ارکستر
  • هوش میان فردی: رهبر، مدیر گروه، فیلسوف، مشاور، فروشنده و سیاستمدار
  • هوش درون فردی: نویسنده، نظریه پرداز، روانشناس، کارشناس الهیات
  • هوش طبیعت گرا: زیست شناس، باغبان، مزرعه دار
این مطلب را هم ببینید  منابع و دروس پیش نیاز کنکور ارشد روانشناسی بالینی

یادگیری و نقش آن در موفقیت تحصیلی

یادگیری نیز با موفقیت و هوش در تحصیل ارتباط دارد. پس برای اینکه به موفقیت تحصیلی برسید باید در ابتدا پایه‌های یادگیری خود را تقویت کنید. هر فردی طبق هوش، توانایی‌ها و ویژگی‌های فردی از شیوه های یادگیری خاص خود نتیجه میگیرد. روش‌های معمول یادگیری شامل بلند خوانی، مطالعه با دیگران، استفاده از فلش کارت‌ها، تصویر سازی ذهنی و… است.

پس شرایطی که باعث افزایش یادگیری تان میشود را شناسایی کرده و موقعیتی مشابه برای خودتان فراهم کنید. شیوه صحیح مدیریت کلاس درس در موفقیت تحصیلی دانش آموزان  بسیار موثر است.

 

راهکارهایی برای بهبود یادگیری و موفقیت تحصیلی

نظام آموزشی ما با همه نقاط قوت و ضعفی که دارد یکی از صدها راه رسیدن به پیشرفت در اجتماع است. افراد برای به دست آوردن بیشتر مشاغل و داشتن موقعیت اجتماعی بالا به گذراندن صحیح و درست مقاطع تحصیلی خود نیاز دارند. در این میان شما به کمک بعضی راه حل ها می‌توانید عملکرد خود را افزایش داده و به موفقیت بیشتری در این باره دست یابید.

ما در ادامه مقاله به چند مورد از مهم ترین آن‌ها میپردازیم.

1. روش های مختلف را امتحان کنید

در صورتی که با یک روش خواص درس می‌خوانید و جواب دلخواهتان را نمیگیرید کمی در این رابطه بهتر است تجدید نظر کنید. گاهی با ایجاد یک تغییر کوچک نتایج بزرگ به دست می‌آید. مثلا میتوانید روش مطالعه تان و یا مکان درس خواندن تان را تغییر دهید. استفاده از نمودارهای شاخه‌ای، اضافه کردن خلاصه نویسی، فایل‌های صوتی و… همگی از جمله روش‌هایی هستند که شاید با امتحان کردن آن‌ها کارآیی بیشتری پیدا کنید.

2. مشکلات مرتبط با تمرکز را بررسی نمایید

بیشتر مشکلات و شکست‌های تحصیلی به دلیل نداشتن تمرکز کافی برای مطالعه اتفاق می‌افتند. نداشتن تمرکز باعث می‌شود احساس کنید که ذهنتان بازدهی کافی را ندارد با اینکه برای فهم مطالب هوش کافی را ندارید. این در حالی است که مشکل تمرکز و توجه با انجام مداخلات حرفه‌ای روانشناسی می‌تواند بهتر شود و بیشتر افراد بعد از دریافت درمان‌های مناسب توانسته‌اند عملکرد خود را چه در زمینه تحصیل چه در زمینه های دیگر مثل روابط و شغل بهبود بخشند.

بیشتر افراد متاسفانه تصور میکنند مشکل نقص توجه فقط در پی اختلالاتی مثل نقص توجه-بیش فعالی به وجود می آید و خیلی زود تصمیم میگیرند دارو های مرتبط با این اختلال مثل قرص ریتالین مصرف کنند. در حالی که در بیشتر موارد  این مشکل به دلیل وضعیت‌های روان شناختی دیگری مثل اضطراب و افسردگی  به وجود می‌آید و مصرف قرص ریتالین به بهتر شدن وضعیت فرد هیچ کمکی نمیکند.

این مطلب را هم ببینید  منابع و دروس پیش نیاز کنکور ارشد روانشناسی عمومی

علاوه بر این‌ها در صورتی که به اختلال پیش فعالی مبتلا نباشند مصرف این دارو میتواند باعث وابستگی و بروز اعتیاد نیز شود. به همین دلیل اگر مشکل تمرکز دارید قبل از هر کاری باید از یک متخصص در حوزه سلامت روان مثل روان پزشک یا روانشناس کمک بگیرید.

برای مطالعه در رابطه با عوارض و فواید قرص ریتالین کلیک کنید.

3.  بپذیرید که تنها در رقابت با خودتان هستید

یکی از مشکلاتی که باعث کاهش عملکرد تحصیلی بیشتر افراد میشود احساس فشار و تنش برای رقابت و برتری یافتن نسبت به دیگران است. به این مسئله فکر کنید که هر فرد استعداد ذاتی، شرایط خانوادگی، و مهارت‌های اکتسابی خاصی دارد و در نتیجه هیچوقت نمی‌توان دو فرد منحصر به فرد را با یکدیگر سنجید.

آن کسی که همیشه باید خود را با او مقایسه کنید و از او جلو بیافتید فقط خودتان هستید. شما با گذشت زمان رشد میکنید و فقط نشانه هایی که می‌تواند پیشرفتتان را نشان دهد خودتان در گذشته هستید.

4. برنامه ریزی منطقی داشته باشید

بیشتر مشکلات تحصیلی افراد به خصوص در موقعیت‌هایی مثل امتحانات دانشگاهی و کنکور به دلیل برنامه ریزی‌های غلط اتفاق می‌افتد. مثلا بعضی افراد هدف های بسیار دشوار و سختی را برای خود انتخاب می‌کنند که اجرا کردن آن‌ها در برنامه تحصیلی نقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسد. شکست خوردن در این برنامه های غلط منجر میشود کم کم اعتماد به نفس افراد کاهش یافته و آنها به این باور غلط برسند که نمیتوانند به موفقیت برسند.

در نتیجه بسیار حائز اهمیت است که برنامه ریزی منطقی و درستی بتوانید داشته باشید و از قدم های کوچک آغاز کنید. در صورتی که تا دیروز اصلا لای کتاب‌های خود را باز نمی‌کردید، تصمیم گرفتن برای درس خواندن به صورت همیشه و چیزی حدودا مثلا 12 ساعت بسیار غیر عملی به نظر می‌رسد. در نتیجه برای اینکه امید خود را از دست ندهید و در مسیر موفقیت قرار بگیرید بهتر است آهسته و پیوسته قدم بردارید.

در صورتی که احساس می‌کنید در بیشتر برنامه های تحصیلی خود با شکست مواجه میشوید، از یک مشاور برای برنامه ریزی بهتر و پیدا کردن مشکلات کار بهتر است کمک بگیرید.

5. همه چیز را در درس خلاصه نکنید

شما علاوه بر رسیدن به جایگاه اجتماعی مناسب و پیشرفت تحصیلی نیازهای دیگری نیز دارید. لازم است شناخت نسبت به  خواسته ها و نیاز های خود داشته باشید  و تلاش کنید به طور معقول میان آن‌ها تعادل ایجاد نمایید. مثلا گذشت کامل از تفریح یا کار هایی که باعث آرامش میشود برای رسیدن به یک هدف تحصیلی می‌تواند معکوسی روی روحیه‌تان بگذارد و ناخواسته شما را از برنامه‌هایتان عقب بیاندازد.

این مطلب را هم ببینید  آزمون آیلتس

در نتیجه تلاش کنید همراه با درس خواندن ساعات مناسبی را به فعالیت‌های گوناگون اختصاص دهید و تلاش کنید در جنبه‌های مختلف رشد و نمو را تجربه کنید.

6. روش مطالعه اختصاصی خود را پیدا کنید

بیشتر افراد متاسفانه همیشه از شیوه ها و اصول دیگران پیروی میکنند و همین موضوع باعث میشود که به صورت کامل از خود غافل شوند. فراموش نکنید هر فرد با شیوه و روش خاصی یاد می‌گیرد و قرار نیست همه شبیه به هم باشند. مثلا بعضی افراد فقط با نگاه کردن به کتاب مطالب را به صورت تصویری در حافظه خود ذخیره می‌کنند.

برخی دیگر نیاز دارند که دروس را زیر لب زمزمه کرده یا به صدای ضبط شده معلمان خود برای یادگیری بهتر مراجعه نمایند. همچنین گروه دیگری نیز هستند که با حرکاتی مثل راه رفتن مطالب را در ذهن خود یاداوری میکنند که هر کدام از این ها مفید و ثمر بخش میتواند باشد. به شرطی که شیوه اختصاصی خود را پیدا کنید و تلاش کنید بیشترین استفاده از آن را داشته باشید.

7. محیط مناسبی برای مطالعه فراهم کنید

یکی از موضوعات خیلی مهم که بیشتر افراد به اهمیت آن توجهی نمیکنند ایجاد یک محیط مناسب برای درس خواندن است. در این راستا تلاش کنید محل خاصی را برای مطالعه انتخاب کرده تا آن فضا یادگیری را برایتان یاداوری کند. همچنین در زمان درس خواندن باید از عواملی که باعث حواس پرتی شما میشود دوری کنید.

شاید تصور کنید دیدن یک پیام کوچک روی گوشی نمی‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد ولی با توجه به بررسی های نشان داده شده گوشی و دیگر ابزار های الکترونیکی از مهم ترین وسایلی هستند که باعث حواسپرتی و کاهش عملکرد تحصیلی می‌شوند. در نتیجه در مدت زمان مطالعه از این وسایل بهتر است استفاده نکنید و در این ساعات خاص به چیزی جز درس خواندن فکر نکنید.

راه حل رسیدن به موفقیت تحصیلی

همانطور که ملاحظه می‌کنید یکی از راه حل های کلی برای همه کسانی که میخواهند به موفقیت تحصیلی برسند. با توجه به آن چپزی که گفته شد نکته مهم برای رسیدن به موفقیت تحصیلی انتخاب رشته کنکور براساس استعدادهایتان است.

روشن و واضح است که اگر شما مهم ترین و اصلی ترین قدم در جهت رسیدن به موفقیت تحصیلی را اشتباه بردارید  به طور حتمی در مراحل بعدی نیز دچار دشواری‌های فراوانی خواهید شد.

مشاوره روانشناسی تحصیلی استفاده از مجموعه های مختلف از آزمون ها و خلاقیت و هوش به شما کمک می‌کند تا در جهت شناخت استعداد حقیقی خود و انتخاب مسیر صحیح قدم بردارید. عاملی که با انگیزه بیشتر برای رسیدن به هدف همراه می‌شود تا بتوانید آینده‌ای درخشان را تجربه کنید.

 

موفقیت تحصیلی

 

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا