آسیب شناسی فردی

نابرابری اقتصادی و اجتماعی

نگاهی تکاملی به نابرابری اجتماعی.

نابرابری اقتصادی و اجتماعی

“وقتی همه گیری کرونا فرا رسید، ایالات متحده از قبل عمیقاً نابرابر بود. قبل از همه گیری، 140 میلیون آمریکایی فقیر بودند…

نابرابری مالی و اجتماعی بخش‌های اساسی تجربه آمریکا هستند. نشانه های این واقعیت شامل موارد زیر است:

  • شکاف بین بهره وری شرکت و پاداش کارگران معمولی از سال 1979 به طور چشمگیری افزایش یافته است.
  • نابرابری مالی در ایالات متحده بین سال‌های 1980 تا 2020 به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. در سال 1980، سهم درآمد ایالات متحده به 10 درصد بالا حدود 30 درصد بود. امروزه نزدیک به 50% است.
  • با افزایش نابرابری مالی، نسبت آمریکایی هایی که زیر خط فقر زندگی می کنند به سختی از بین می رود.

من در مورد شما نمی دانم، اما این حقایق برای من خوب نیست. هر چه بیشتر به دنیای ما نگاه کنید، بیشتر متوجه می شوید که نابرابری مالی بسیاری از مشکلاتی است که همه ما را احاطه کرده است.

در حالی که راه‌های زیادی برای تفکر در مورد ریشه‌های نابرابری اجتماعی و اقتصادی در دنیای امروز ما وجود دارد، در اینجا، من استدلال می‌کنم که مفهوم عدم تطابق تکاملی تا حد زیادی به توضیح این مشکل که در بسیاری از تجربیات بشر مدرن نفوذ کرده است، می‌پردازد.

عدم تطابق تکاملی زمانی وجود دارد که برخی از ویژگی‌های محیط مدرن برخی از ارگانیسم‌ها به شدت با شرایط محیطی که تحت شرایط اجدادی که تاریخ تکامل آن ارگانیسم را احاطه کرده‌اند، ناسازگار باشد.

وقتی صحبت از انسان‌ها می‌شود، می‌توانیم ناهماهنگی تکاملی را مطابق با این واقعیت در نظر بگیریم که از بسیاری جهات، دنیای مدرن ما با شرایط کوچ‌نشینی که تجربه انسان را از وجود ما مشخص می‌کند، مطابقت ندارد.

به عنوان مثال، در شرایط اجدادی، انسان ها در گروه های کوچکی زندگی می کردند که اطراف آن را دوستان و خویشاوندان قدیمی احاطه کرده بودند. در حالی که اکنون، بسیاری از ما به دور از خویشاوندان زندگی می کنیم و هر روز عمدتاً با غریبه ها سر و کار داریم.

تجربه انسان مدرن پر از عدم تطابق تکاملی است. و درک این ناهماهنگی ها می تواند به ما کمک کند تا ببینیم چرا نابرابری اجتماعی هر روز بسیاری از ما را دگرگون  می کند.

این مطلب را هم ببینید  8 راه برای جلوگیری از جویدن ناخن

برای مطالعه در رابطه با زندگی افراد موفق چگونه است کلیک کنید.

 

نابرابری اقتصادی و اجتماعی

غذای سالم

اگر به اندازه کافی ممتاز هستید که در یک محیط طبقه متوسط یا طبقه بالا زندگی کنید، احتمالاً گزینه های مختلف غذایی سالم برای خود و خانواده خود در دسترس دارید.

شما ممکن است در نزدیکی یک غذای کامل با انواع گزینه های سالم زندگی کنید. یا حتی فقط یک مرکز خرید که بخش بزرگی از محصولات دارد و طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات تازه را ارائه می دهد.

این ممکن است برای شما تعجب آور باشد، اما همه افراد به اندازه کافی خوش شانس نیستند که در نزدیکی یک مرکز خرید زندگی کنند. چه رسد به یک غذای کامل.

در زمان اجدادی ما، غذاهای محلی فقط در شهر بودند. و این حقیقت تا زمان پیشرفت کشاورزی، یعنی 10000 سال پیش، صادق بود. در زمان تکامل، این یک چشم بر هم زدن است.

ترجیحات غذایی ما قبل از اینکه محصولات کشاورزی خودمان را پرورش دهیم، زمانی که قحطی ثابت و مورد انتظار بود، تکامل یافت. تحت چنین شرایطی، اجداد ما ترجیحاتی را برای غذاهایی که نسبتاً چاق کننده بودند فراهم کردند، عمدتاً به این دلیل که در آن زمان، چنین ترجیحاتی سازگار بود.

صنعت مدرن تولید مواد غذایی تمایلی به در نظر گرفتن این عدم تطابق تکاملی ندارد. این صنعت، مانند تقریباً همه صنایع در ایالات متحده مدرن، بر روی خط نهایی فروش تمرکز دارد.

و از آنجایی که اجداد ما به گونه ای تکامل یافته اند که غذاهای چاق کننده را ترجیح می دهند، بنابراین بسیاری از شرکت های غذایی مدرن مواد غذایی چاق کننده را در حجم بی سابقه ای تولید می کنند. چنین غذاهای فرآوری شده اکنون نسبتاً ارزان و بسیار رایج هستند.

در واقع، فقیرترین مکان‌ها در ایالات متحده اغلب به‌عنوان غذای صحرایی توصیف می‌شوند: مکان‌هایی که فروشگاه‌های مواد غذایی که غذاهای سالم و طبیعی می‌فروشند نسبتاً کمیاب هستند.

با توجه به این واقعیت، جای تعجب نیست که مسائل بهداشتی تغذیه به طور نامتناسبی در فقیرترین مناطق کشور ما یافت می شود.

این مطلب را هم ببینید  دیابت و مصرف تخم مرغ

مدارس مونته سوری

شاید به همان اندازه که تغذیه مهم است آموزش نیز مهم باشد. ایالات متحده دارای آموزش اجباری است و منابع گسترده ای برای آموزش عمومی پمپاژ می شود. آموزش عمومی اغلب اما نه همیشه منجر به نتایج عالی می شود.

مناطق مدارس ثروتمندتر نسبت به مناطق نسبتاً فقیر منابع بیشتری دارند. و همه انواع نتایج، مانند نرخ فارغ التحصیلی، برای سوار شدن به دنبال آن هستند.

به‌نظر می‌رسد که شیوه‌های استاندارد آموزش عمومی، از بسیاری جهات، با انواع محیط‌های آموزشی که تاریخ تکاملی ما را احاطه کرده‌اند، مطابقت ندارد.

اگر شرایط آموزشی اجدادی چیزی شبیه به شرایط آموزشی بود که امروزه در گروه های عشایری در سراسر جهان یافت می شود، بهترین حدس ما این است که آنها شباهت بسیار کمی به مدارس دولتی مدرن داشتند.

آموزش در گروه‌های عشایری شامل یک فرد بزرگسال تحصیل‌کرده نمی‌شود که اطلاعات فنی را به گروهی متشکل از 22 جوان به مدت هشت ساعت در روز به مدت پنج روز در هفته ارائه دهد.

چه رسد به آزمایش‌های استاندارد… و مسائل توجه مطمئناً تحت شرایط اجدادی با راه‌حل‌های دارویی درمان نشدند.

برخی از اشکال خصوصی آموزش، مانند مدارس مونته سوری، جایگزین هایی برای آموزش عمومی ارائه می دهند. و بسیاری از این روش ها در واقع به نظر می رسد که منعکس کننده بسیاری از ویژگی های فرآیندهای آموزشی عشایری (و احتمالاً اجدادی) هستند.

از یک جهت، این عالی است و به نظر می رسد همه انواع مزایا با روش مدارس مونته سوری مرتبط است. اما، البته، یک نکته وجود دارد: مدارس خصوصی هزینه زیادی دارند.

و با توجه به سطوح چشمگیر نابرابری مالی که امروزه در ایالات متحده وجود دارد، این واقعیت به وضوح به صورت زیر ترجمه می شود: مدارس خصوصی برای افراد ثروتمند اختصاص داده شده است.

تمرینات کراس فیت

مشکلات بهداشتی مدرن، مانند دیابت نوع 2 که با چاقی مرتبط است، به طور نامتناسبی در مناطق فقیر دیده می شود. این واقعیت، متأسفانه، تعجب آور نیست. در شرایط آبا و اجدادی، اجداد کوچ نشین ما به طور منظم از سر ناچاری ورزش می کردند.

این مطلب را هم ببینید  چرا به برخی برچسب بیماری می زنیم؟

عشایر این تجمل را ندارند که روزی سه ساعت روی مبل بنشینند و تلویزیون تماشا کنند یا با خودروهای راحت با صندلی های چرمی به محل کار خود بروند.

در شرایط اجدادی، انسان ها به طور منظم ورزش می کردند. به همین دلیل است که امروزه عشایر مجبور نیستند برای خوش اندام بودن به باشگاه ورزشی بپیوندند.

اما بسیاری از افرادی که در شرایط “متمدن” زندگی می کنند، در واقع برای حفظ اندام خود باید به باشگاه بپیوندند. و این هزینه دارد. و دوباره مشکلی است که مستقیماً با عدم تطابق تکاملی مرتبط است.

یکی از گران‌ترین اشکال ورزش، که به نظر می‌رسد مؤثر نیز باشد، در تمرینات کراس فیت یافت می‌شود. تمرینات کراس فیت در واقع بر اساس ایده عدم تطابق تکاملی است، و به مشتریان گزینه های ورزشی متنوعی را ارائه می دهد که بر روی انواع تمریناتی که در شرایط اجدادی معمولی بودند، ترسیم می شود.

نکته مهم این است: باشگاه کراس فیت بسیار گران است و هزینه عضویت آن معمولاً بیش از 1000 دلار در سال است.

چه کسی می تواند آن را بپردازد؟ پاسخ این است: افراد ثروتمند

خط پایین

نابرابری اجتماعی یک مشکل بزرگ در دنیای مدرن ما است. و به نظر می رسد اشکال مختلف داده به یک واقعیت ناخوشایند پیرامون نابرابری اجتماعی اشاره می کنند: این نابرابری در حال افزایش است. و برای مدتی طولانی بوده است.

در حالی که عدم تطابق تکاملی همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، از جنبه‌های مهمی، به نظر می‌رسد که اثرات نامطلوب خاصی برای افراد فقیر دارد. کسانی که امکانات ندارند دسترسی کمتری به غذاهای سالم، اشکال جایگزین آموزش و اشکال طبیعی ورزش بدنی دارند.

می‌خواهید در جهت کاهش نابرابری اجتماعی و هموار کردن زمین بازی برای منافع بیشتر کار کنید؟ عدم تطابق تکاملی را در ذهن داشته باشید. اثرات نامطلوب عدم تطابق تکاملی بر تجربه انسان مدرن چیزی جز عمیق نیست.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x