نقد روانشناسینقد فیلم

نقد روانشناسی فیلم دور از او + تماشای آنلاین

چگونه عشق همه جا و در هر سنی دوام میاورد

فیلم دور از او

خلاصه داستان:

یک مرد مسن خودش را به زحمت با شرایطی که در اثر بیماری آلزایمر برای همسرش پیش آمده وفق می‌دهد. زن به خاطر فراموشی به یک مرد روی ویلچر در بیمارستان محل اقامتش تمایل نشان می‌دهد و تحمل این موضوع برای مرد که عاشقانه همسرش را دوست دارد بسیار سخت است.

حاشیه های فیلم: – این اولین فیلم کارگردانش است که آن را در 28 سالگی ساخته. – سارا پولی پیش از این می‌خواست برای اولین فیلمش فیلمنامه‌ای از خودش که درباره یک دختر 12 ساله بود که در یک مجموعه تلویزیون به شهرت می‌رسد را بسازد. اما تهیه‌کننده پیدا نکرد و آن را به کس دیگری فروخت. – پولی فیلمنامه «دور از او» را براساس داستان کوتاه آلیس مونرو و اختصاصا برای جولی کریستی نوشت. – حقوق فیلم با 750 هزار دلار به لایونز گیت فیلم رسید. – احتمالا بسیاری از مردم جهان و خصوصا ایرانی‌ها سارا پولی را در مجموعه «قصه‌های جزیره» و یا به نام بین‌المللی‌اش «جاده‌ای به اونلی» به یاد دارند. – سارا پولی با تدوینگر فیلم ازدواج کرده است.

 

 

نظر منتقدان:

مایکل ویلمینگتون : یکی از چشمگیرترین و تاثیرگذارترین داستان‌های عاشقانه ای که اخیرا فیلم‌ها به ما ارئه کرده‌اند.
آن هورنادی : به ندرت عشق در هیچ دوره‌ای با این صداقت روی پرده تصویر شده است. این که این تصویر کاملا درک‌شده توسط یک کارگردان تازه‌کار 28 ساله ساخته‌ شده باشد بیشتر هم توجه‌برانگیز است.
دیوید دنبی : اولین فیلم پولی یک شاهکار در ابعاد کوچک است که می‌تواند نوید یک دوره حرفه‌ای فوق‌العاده را بدهد.
دیوید انسن : برای هر کسی که با تحسین کریستی بزرگ شده باشد درک این‌که او می‌تواند نقش یک زن پا به سن گذاشته را بازی کند تکان‌دهنده است. اما درخشش، زیبایی و هوش او کم نشدنی است : او به شکل خیره‌کننده و دل‌انگیزی خوب است.
ای او اسکات : نمی‌توانم آخرین باری را که یک فیلم یک داستان عاشقانه را تا این حد دردناک، تا این حد پرشور و تا این حد واقعی نشان داده به یاد بیاورم.
رنه رودریگوئز :‌ با این فیلم زیبا شما می‌توانید بفهمید که موضوعات داستان، طبیعت عشق، نقش روابط زناشویی و آرامش بخشیدن به وجدان گناهکارمان به این‌که در چه سنی اتفاق خواهد افتاد ارتباطی ندارد.
لارنس تاپمن : یک کارگردان باید بداند که چطور به داستان ریتم بدهد، دوربین را کجا بکارد، چطور یک بازیگر خجالتی را بیرون بکشد یا کجا از سر راه بازیگر قوی کنار برود. این مهارت‌ها از آن چیزی که شما فکر می‌کنید کمیاب‌ترند. سارا پولی که تا به حال هیچ فیلم بلندی را پیش از «دور از او» ننوشته و کارگردانی نکرده است همه این‌ها را دارد.
کن فاکس : یک داستان غم‌انگیز و گاهی‌ اوقات بامزه از آلزایمر (فراموشی)، عشق و از دست دادن.
لو لومنیک : جولی کریستی به عنوان زنی که به مشکلات آلزایمر سر می‌خورد در این فیلم عمیقا تاثیرگذار و هنرمندانه ساخته شده سارا پولی مبهوت کننده است.
پیتر تراورس : همه بازیگران درجه یک هستند. کریستی شصت ساله همان پریچهر زیبای «عزیز» و «دکتر ژیواگو» است که نشان می‌دهد روح و شکوهش تمام نشدنی است. او زیباست. فیلم هم همینطور.
جیمز برادینلی : یک فیلم پرشور درباره یک موضوع تلخ و دشوار.

این مطلب را هم ببینید  نقد روانشناسی فیلم بیوتیفول + تماشای آنلاین

ویژه: اولین فیلم کارگردان/بازیگر بسیار جوان کانادایی که مردم کشور ما به احتمال فراوان او را در نقش سارای 12 ساله در مجموعه تلویزیونی بسیار موفق «قصه‌های جزیره» به یاد دارند. پولی که پس از آن در فیلم‌های کارگردانان بسیار مشهوری مثل اتوم آگویان، کاترین بیگلو و مایکل وینترباتم بازی کرده است حالا در اولین تجربه کارگردانی‌اش یک فیلم عاشقانه بسیار تاثیرگذار ساخته که شدیدا با استقبال منتقدان غربی مواجه شده است. جالب این‌که فیلمنامه آن را هم خود پولی نوشته و فیلم در جشنواره فیلم ساندانس هم مورد توجه قرار گرفته است.

داستان فیلم

فیوناو گرانت زوج اهل اونتاریو نزدیک به ٤٠ سال است که با هم ازدواج کرده اند. اما اینک در آستانه سالخوردگی ابری به نام فراموشی هر از گاهی فیونا یا علائم اولیه آلزایمر بر سر زندگی آرام آنان سایه انداخته است.
پس از حوادثی مانند گمشدن فیونا، آنها تصمیم می گیرند تا فیونا در آسایشگاهی تحت مراقبت قرار گیرد. این اولین بار است که پس از چند دهه این دو نفر از هم دور شده و از دیدار همدیگر محروم می شوند. چون آسایشگاه ملاقات با بستگان را در ٣٠ روز اول ممنوع کرده، تا بیمار بتواند خود را با محیط تازه منطبق کند.
وقتی گرانت پس از این مدت با فیونا دیدار می کند، در کمال تعحب متوجه می شود که فیونا نه تنها او را از یاد برده، بلکه علاقه و محبت خود را نیز به مرد دیگری به نام اوبری -بیماری لال و اسیر صندلی چرخدار در همان آسایشگاه- منتقل کرده است. با افزایش فاصله عاطفی میان این زوج، گرانت به زودی درمی یابد باید میان عشق خود به فیونا یا ایثار به خاطر سعادت وی یکی را انتخاب کند…

این مطلب را هم ببینید  نقد روانشناسی فیلم حیوانات شب زی

 

 

● چرا باید دید؟

سارا پولی متولد ١٩٧٩ تورنتو را بیشتر به عنوان بازیگر می شناسیم. بازیگری که از کودکی شروع به بازی در فیلم ها کرده و با آثار هال هارتلی و آتوم اگویان درخشیده، و محبوب کارگردان های مستقل و منتقدان سخت گیر است. او تا امروز ٥ فیلم کوتاه کارگردانی کرده و دور از او اولین فیلم بلند وی در مقام نویسنده و کارگردان محسوب می شود.
بدیهی است رسیدن به نامزدی جوایز اصلی اسکار قدم بزرگی برای یک فیلم کوچک تقریباً ٣ میلیون دلاری است. آن هم با داستانی فارغ از جذابیت های معمول و غمگنانه درباره زنی پا به سن گذاشته که حافظه خود را هر لحظه بیشتر از دست می دهد و شوهر وفادارش عشق خود را در معرض ناپدید شدن می یابد.

فیلم بر اساس داستانی از آلیس مونرو متولد ١٩٣١ اونتاریو ساخته شده است و بر خلاف تصور بسیاری از منتقدان وطنی که فیلم کنعان را اولین اقتباس از داستان های وی می دانند، باید بگویم تا این لحظه ٦ فیلم سینمایی و تلویزیونی بر اساس قصه های وی ساخته است که اولین آنها دره اوتاوا و آخرین آنها دور از او نام دارد. سارا پولی در مصاحبه ای گفته که اولین نسخه فیلمنامه را در ١٢ سالگی و هنگام بازی در یک سریال و اختصاصاً برای جولی کریستی نوشته است.
که اگر چنین باشد باید بگویم انتخابی شایسته بوده و خانم کریستی در ٦٦ سالگی توانسته شاه نقشی دیگر به کارنامه هنری خود بیفزاید.البته داستان های دیگری با مضمونی مشابه در سال های گذشته شاهد بوده ایم، مانند دفتر خاطرات[٢٠٠٤، نیک کاساوتیس] که در آن مردی می کوشید تا خاطرات عشق پر شورشان را به یاد همسرش که دچار فراموشی شده و در آسایشگاهی مقیم بود، بیاورد. اما دور از او حدیث عاشقانه ای است که پس از سال ها زندگی مشترک نیاز به فداکاری بزرگی برای حفظ آن احساس می شود.

این مطلب را هم ببینید  نقد روانشناسی فیلم سکوت بره ها + تماشای آنلاین

در زمانه ای که ساختن فیلم درباره میانسالان مخاطره برانگیز است، شهامت سارا پولی ٢٩ ساله برای تولید فیلمی با قهرمان هایی سالخورده ستودنی است. شاید دور از او در مصاف با فیلم های بزرگ تری چون خون روان خواهد شد یا پیرمردها وطنی ندارند، قافیه را به آنها ببازد. اما چه باک، لطافت و زیبایی این فیلم اول فراموش نخواهد شد.
یادآور اثر ارزشمند پل کاکس به نام معصومیت[٢٠٠٠] و مطالعه ای صمیمانه درباره ازدواج هایی که سال ها دوام یافته اند[امری نه چندان متعارف در غرب امروز] با زوجی در راس درام که هنوز بعد از ٤ دهه زندگی جذابیت خود را برای یکدیگر حفظ کرده اند[فیونا: ناراحت نباش، من فقط دارم حافظه ام را از دست می دهم].

 

تماشای فیلم دور از او :

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x