آسیب شناسی فردی

3 ویژگی افراد کنجکاو بیمارگونه

کنجکاوی بیمار پیچیده است ، اما این ویژگی ها بر بیان آن تأثیر می گذارد.

3 ویژگی افراد کنجکاو بیمارگونه

کنجکاوی مضطرب چیزی است که اکثر مردم در یک زمان آن را احساس کرده اند. این احساس عدم تمایل به نگاه کردن است ، اما نمی توان به دور ، به چیزی که تهدید کننده یا نفرت انگیز است نگاه کرد.

بیش از 2000 سال پیش ، افلاطون نمونه واضحی از کنجکاوی بیمارگونه را در داستان مردی به نام لئونتیوس به ما نشان داد. یک روز ، لئونتیوس در حال قدم زدن در نزدیکی دیوارهای شهر بود که تصویری از توده ای از اجساد مرده را مشاهده کرد که جلاد روی آنها ایستاده بود.

لئونتیوس میل شدیدی به دیدن اجساد داشت در حالی که همزمان از فکر آنها متنفر بود. پس از مدتی ، خواسته های لئونتیوس بر او غلبه کرد و او با عجله به سمت اجساد رفت و فریاد زد: “آنجا! ای بدبخت ها! به تماشای این منظره زیبا خیره شوید! ”

اقدامات لئونتیوس برای اکثر مردم تعجب آور نیست.

به هر حال ، اگر با آن اجساد روبرو می شدید که جلاد روی آنها ایستاده بود ، آیا در نگاه کردن به عقب مشکل خواهید داشت؟ شرط من این است که شما می خواهید با این حال ، برخی از شما به احتمال زیاد نگاه می کنید و مدت بیشتری خیره می شوید.

میزان کنجکاوی بیمار شما یک عامل کلیدی در میزان ظاهری شما است. اما چه نوع افرادی به احتمال زیاد کنجکاو هستند؟ تحقیقات من نشان می دهد که حداقل سه عامل کلیدی بر کنجکاوی بیمار تأثیر می گذارد.

1. عدم انطباق خود با قوانین

شورشیان اجتماعی کسانی هستند که از قوانین جامعه پیروی نمیکنند شورشیان اجتماعی مراقب سبک زندگی سنتی نیستند و برخی از موارد غیرقابل پیش بینی را در زندگی خود ترجیح می دهند.

این مطلب را هم ببینید  حکومت ویران کننده خودگویی در زندگی

جلوه دادن هنجارهای اجتماعی این ویژگی را برای تشویق رفتارهای کنجکاو بیمارگونه آماده می کند ، زیرا اغلب موضوعاتی که باعث ایجاد کنجکاوی بیمار می شوند ، معمولاً با هنجارهای فرهنگی دلسرد می شوند.

علیرغم محبوبیت آنها در مهمانی ، معمولاً ابراز علاقه یا کنجکاوی نسبت به موضوعاتی مانند خشونت ، نقض هنجارهای اجتماعی است ، قاتلان زنجیره ای ، نقض بدن ، یا ماوراءالطبیعه معمولا نقض هنجار های اجتماعی است.

البته این بستگی زیادی به ارزشهای فرهنگی خاص دارد. در فرهنگی که آن موضوعات چندان ممنوع نیست ، احتمال دارد شورشیان اجتماعی بطور بیمارگونه کنجکاو باشند. با این حال ، در ایالات متحده و بسیاری از اروپا ، عصیان اجتماعی یک پیش بینی قوی برای کنجکاوی بیمارگونه است.

2. انزجار یادآوری حیوانات

انزجار یادآوری حیوانات حوزه ای از انزجار است که توسط اجساد مرده و یادآور مرگ ایجاد می شود. به گفته  پاول روزین(روانشناس دانشگاه پنسیلوانیا)  و همکارانش ، این حوزه به یادآوری منشاء حیوانی انسان مربوط می شود.

فرض بر این است که این حوزه انزجار برای محافظت از انسانها در برابر ترس از مرگ و تهدید آلودگی ناشی از مایعات بدن عمل میکند.

با این حال ، تحقیقات اخیر نشان می دهد که اگر یادآوری ها دلپذیر باشند ، انسانها از یادآوری ماهیت حیوانی خود منزجر نمی شوند.  به عبارت دیگر ، هسته انزجار یادآوری حیوانات بیشتر در مورد مرگ و نقض بدن است.

برای مطالعه در رابطه با فحاشی و توهین و رفتار مناسب در مقابل آن کلیک کنید.

تا در مورد یادآوری اینکه ما حیوان هستیم. من در تحقیقات خود دریافتم که افرادی که کنجکاوی بالایی دارند ، در یادآوری حیوانات از انزجار پایینی برخوردارند. به این معنا که افراد کنجکاو از جنبه های مختلف زندگی که مربوط به مرگ است کمتر می ترسند و از نقض بدن احساس تنفر ندارند.

این مطلب را هم ببینید  شخصیت چقدر خوشبختی ما را تعیین می کند؟

3. کنجکاوی آشکار اجتماعی

در کارهایی که کنجکاوی را می توان در پنج بعد طبقه بندی کرد ، تاد کشدان و همکارانش کنجکاوی اجتماعی را به عنوان حوزه اصلی کنجکاوی شناسایی کرده اند.

کنجکاوی اجتماعی را می توان به دو نوع آشکار و پنهان تقسیم کرد.  در حالی که کنجکاوی آشکار به علاقه به رفتار دیگران اشاره دارد ، کنجکاوی پنهان بیشتر شبیه شایعات یا استراق سمع است.

یکی از چهار بعد کنجکاوی  که در تحقیقات خود شناسایی کرده ام ، ذهن افراد خطرناک است. هسته اصلی این بعد ، کنجکاوی در مورد انگیزه ها و رفتارهای افراد خطرناک است.

با این حال ، ابعاد دیگر از جهات مختلف به رفتارها مربوط می شود. به عنوان مثال ، بعد خشونت بین فردی کنجکاوی بیمارگونه مربوط به رفتارهای خشونت آمیز است.

بنابراین ، جای تعجب نیست که افرادی که در کنجکاوی اجتماعی آشکار نمره بالایی کسب می کنند ، به احتمال زیاد کنجکاو هستند.

افراد کنجکاو بشدت شورشیان اجتماعی هستند که به رفتارهای انسانی علاقه دارند و از موضوعات مربوط به مرگ نمی ترسند.

در حالی که این سه ویژگی همه تفاوت های کنجکاوی بیمار را توضیح نمی دهند ، اما به شدت بر میزان کنجکاوی بیمار تأثیر می گذارد.

اگر نگران هنجارهای اجتماعی نیستید ، از مرگ نترسید ، خیلی از نقض بدن متنفر نباشید و درباره رفتار دیگران کنجکاو باشید ، احتمالاً به طور بیمارگونه کنجکاو هستید.

اگر می خواهید خودتان را بررسی کنید ، می توانید از آزمون کنجکاوی بیمار گونه ما استفاده کنید و ببینید چگونه با یک فرد معمولی مقایسه می کنید.

این مطلب را هم ببینید  تاثیرات غم و اندوه بر یادبود عزیزانمان

 

3 ویژگی افراد کنجکاو بیمارگونه
3 ویژگی افراد کنجکاو بیمارگونه
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x